Program Prototypuj a ověřuj podpoří inovátory z jižní Moravy. Získat mohou až 800 tisíc korun

Od roku 2020 získalo z programu Prototypuj a ověřuj podporu více než třicet projektů. Z některých jsou teď už mezinárodně úspěšné firmy, které sbírají ocenění i v zahraničí. JIC další výzvu, na kterou vyčlenil Jihomoravský kraj pro letošní rok 4 miliony korun.

„Úspěšným projektům můžeme poskytnout až osm set tisíc korun na prototyp. Navíc získají podporu a rady zkušených podnikatelů z regionu a našich konzultantů, kteří jim pomohou lépe uchopit byznysovou stránku projektu,“ říká Zuzana Hadašová z JICu, která má program Prototypuj a ověřuj na starosti.

Ilustrační fotografie

Do programu se mohou hlásit firmy se sídlem nebo provozovnou v Jihomoravském kraji a s maximálním obratem 10 milionů korun. „Přihlásit se mohou i fyzické osoby. V případě úspěchu jejich přihlášky si však musí založit firmu,“ dodává Hadašová.

Úspěšný žadatel získá až 70 procent celkových nákladů projektu, zbývajících 30 procent si příjemce hradí sám. „Přihlašovací proces je poměrně jednoduchý. Žadatel musí svůj produkt představit v minutovém videu. V následujícím kole pak bude mít za úkol prezentovat svůj projekt porotě,“ vysvětluje Zuzana Hadašová a doplňuje, že výběrový den projektů je plánován na 18. listopadu. Následující den JIC zveřejní firmy, které v této výzvě získají podporu.

V minulých letech v programu uspěla například firma Myco, která vyvíjí rozložitelný přírodní obalový materiál z houbového mycelia a v roce 2022 se dostala – jako první česká firma – i do světového finále E.ON Energy Globe. Další podpořenou firmou, která od té doby zanechala výraznou stopu, je startup MAIA Labs. Ten přišel s řešením využívajícím umělou inteligenci jako asistenta gastroenterologa během kolonoskopie a později za něj získal i první místo v soutěži Vodafone Nápad roku.

Z Brna do světa: Sewio Networks vstupuje do nové éry s HID

Program Prototypuj a ověřuj funguje s podporou města Brna a Jihomoravského kraje již čtvrtým rokem a za tu dobu podpořil 30 projektů celkovou částkou téměř 20 milionů korun. „Na české úrovni nevidím žádný jiný program, který by dokázal takto efektivně podpořit produkty s vysokou přidanou hodnotou v rané fázi vývoje. Pro soukromý kapitál to představuje příliš velké riziko. Proto je existence takového nástroje tak důležitá. Díky němu vznikají globálně úspěšné firmy, které vytvářejí pracovní místa, posilují prestiž regionu, odvádějí daně do místních rozpočtů a v případě univerzitních firem mohou přinést nezanedbatelné příjmy i akademické sféře,“ vyjmenovává přínos inovativních firem ředitel inovační agentury JIC Petr Chládek.

„Inovace jsou hnací silou jižní Moravy po generace. Kdysi to byly textilní továrny a strojírenství, dnes jsou to informační technologie a elektronová mikroskopie,“ domnívá se radní Jihomoravského kraje pro vědu, výzkum, inovace a IT Jiří Hlavenka a dodává: „Program Prototypuj a ověřuj dává projektům možnost posunout se až do fáze funkčního prototypu. To je přesně ten moment, kdy se rozhoduje, jestli se produkt posune na trh, jestli firma bude úspěšná. Bez funkčního prototypu je to mnohem náročnější, ne-li nemožné. A v tom je právě klíčová role programu pro rozvoj hlavně deeptech startupů na jižní Moravě.“

Přihlášky mohou žadatelé podávat do 11. října na stránkách JIC.

Doporučujeme