Dluhový balíček financují banky Banco Sabadell, HSBC a španělská státní banka ICO, zatímco Cesce poskytuje 80% záruku jménem španělského státu v rámci jeho zelené investiční politiky. Koordinující bankou je HSBC.
Patnáctiletý úvěr pomůže financovat solární fotovoltaické, větrné a bateriové projekty v USA, Itálii a Austrálii. „Celková financovaná kapacita obnovitelných zdrojů dosáhne 897 MW a očekává se, že bude uvedena do provozu v letech 2025 až 2026,“ uvádí Iberdrola.
ExportMag.cz: České vodohospodářské firmy spolupracují s rybími farmami v Chile
Smlouva Cesce s Iberdrolou na rok 2022 byla první smlouvou podepsanou v rámci zelené investiční politiky španělské ECA, která se vztahuje na úvěry poskytované španělským společnostem nebo jejich zahraničním dceřiným společnostem na projekty šetrné ke klimatu.
Aby se projekty kvalifikovaly, musí splňovat požadavky taxonomie EU nebo sektorové dohody o změně klimatu (CCSU) obsažené v Konsensu OECD o oficiálně podporovaných vývozních úvěrech.
Cesce signalizovala svůj dlouhodobý záměr odklonit své portfolio od emisně náročných průmyslových odvětví a v loňském roce se přihlásila jako „přidružený“ člen k Alianci pro čisté nulové vývozní úvěry (Net Zero Export Credit Alliance, NZECA), kterou podporuje OSN.
V EU roste tlak na poskytovatele exportních úvěrů, aby zastavili financování a pojištění všech fosilních paliv, přesto ropa a plyn nadále získávají mnohem větší objem podpory od ECAs než obnovitelné zdroje energie.