Agrohydrogely ze syrovátky uspěly. V soutěži Transfera Technology Day obsadily třetí místo

Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v pražském Lichtenštejnském paláci konal 9. ročník Národní konference transferu technologií 2022. S projekty pro komerční využití se tak v soutěži Transfera Technology Day utkalo jedenáct vědeckých týmů.

Velký úspěch zaznamenal u odborné poroty ekologický agrohydrogel z mléčné syrovátky, který má pomoci lepšímu zadržování vody v půdě a který zlínští vědci vyvíjejí v Centru polymerních systémů zlínské univerzity.

Ocenění za agrohydrogel z mléčné syrovátky | UTB

„Ve formě granulí nebo prášku dokáže pohltit vodu a během období sucha ji zase uvolňovat okolním rostlinám. Nově vyvinutá látka pomáhá zadržet vodu v půdě až o třicet procent déle, a není tak nutné ji často zavlažovat. Hydrogel se v zemině zároveň rychle odbourává a obohacuje ji o prospěšné látky,“ popisuje dr. Silvie Duřpeková, spoluřešitelka projektu, která převzala od ministryně pro vědu, výzkum a propagaci Heleny Langšádlové cenu za třetí místo.

Do finále soutěže, kterou pořádá společnost Transfera, se z celkově osmadvaceti přihlášených projektů probojovalo také Zařízení pro aditivní 3D tisk s konstrukčním řešením eliminace studených spojů, který řeší tým dr. Lukáše Maňase na Fakultě technologické zlínské univerzity.

„Velmi mě těší, že se umístily hned dva projekty naší univerzity. Je vidět, že ve vědě a výzkumu jdeme tím správným směrem a máme zde mladé, nadějné a talentované vědce, kteří touto soutěží a hodnocením odborné poroty získají i zpětnou vazbu k tomu, co lze například dělat jinak nebo lépe,“ podotkl prof. Vladimír Sedlařík, hlavní řešitel projektu agrohydrogelů a rektor UTB.

Dr. Silvie Duřpeková, spoluřešitelka projektu a ministryně pro vědu, výzkum a propagaci Helena Langšádlová | UTB

„Jsme rádi, že se podařilo propojit českou vědu a zdroje technologií s byznysovou komunitou a vytvořit vhodné podmínky pro vzájemnou spolupráci. Centrum transferu technologií UTB ve Zlíně se podílí na samotném přenosu do praxe. Je to v dnešní době nelehký a dlouho trvající proces, najít obchodní partnery není jednoduché, o to máme větší radost, když se to finálně podaří a projekty tak mají naději na úspěch,“ doplňuje Ing. Ivana Bartoníková, ředitelka Centra transferu technologií.

Vítězem soutěže se stalo Magneticky řízené mikrofluidní čerpadlo Západočeské univerzity v Plzni, na druhém místě skončil projekt vědců z Masarykovy univerzity v Brně, kteří se zabývají výrobou mléka bez chovu dobytka.

Redakčně upravená tisková práva UTB ve Zlíně

• Teritorium: Česká republika | Zlínský kraj
• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme