AI, elektromobilita či kyberbezpečnost. Technologická olympiáda láká středoškoláky

Studenti středních škol a gymnázií se mohou do 20. března 2024 registrovat k účasti na již třetím ročníku soutěže Technologická olympiáda. Na vítězný tým čeká finanční odměna ve výši 30 tisíc korun a možnost dostat se na Fakultu elektrotechnickou (FEL) ČVUT v Praze bez přijímacích zkoušek. 

Tento rok se Technologická olympiáda zaměřuje na inovace v oblastech, jako jsou umělá inteligence, kybernetická bezpečnost, udržitelné technologie a mnoho dalších.

Ilustrační foto

„Chceme inspirovat mladé lidi, aby rozvíjeli své technické dovednosti a představivost. Tento rok přinášíme nová témata a výzvy, které odrážejí nejaktuálnější trendy v technologickém světě,“ říká Tadeáš Salaba, hlavní organizátor soutěže.

Školní kolo soutěže proběhne online 22. března 2024. Nejúspěšnějších 25 týmů pak postoupí do finálového kola, které se uskuteční 12. dubna 2024 na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze.

Studentů s chutí soutěžit stále přibývá

Do loňského ročníku se loni přihlásilo přes 1 600 studentů, letos organizátoři očekávají vyšší účast než minulý ročník. Soutěžit mohou až tříčlenné týmy z gymnázií a středních odborných a průmyslových škol z celé České republiky.

Registrace do soutěže

„Technologická olympiáda je výjimečná tím, že poskytuje studentům praktické zkušenosti a skutečnou možnost ovlivnit budoucí technologický svět,“ dodává Salaba. V druhém ročníku porotu nejvíce zaujali studenti Šimon Chlouba a Aneta Dvořáková z gymnázia Nový PORG, kteří v rámci finálového kola zpracovávali projekt chytré učebnice, která pomocí AI pomáhá narovnat IT úroveň studentů na celém světě.

Programem 12. dubna bude provázet popularizátorka a archeoložka umělé inteligence Sara Polak, která se stala také jednou z tváří letošní olympiády. Vedle samotné soutěže bude sestávat z dopoledního bloku přednášek o aktuálních technologických trendech a zároveň v průběhu celého dne budou účastníkům k dispozici mentoři, kteří zaštítí jednotlivá témata z elektromobility, umělé inteligence, kyberbezpečnosti, kryptoměn a 3D tisku.

Studenti vytvořili on-line hru, která simuluje vedení energetické firmy

Mentoři budou připraveni pomoci soutěžícím po odborné stránce s jejich finálovými prezentacemi. Studenti se na ně budou moci během dne obrátit a svůj nápad konzultovat.

Technologická olympiáda probíhá pod záštitou Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a MŠMT; generálním partnerem je Škoda Auto a odbornými garanty jsou ČEZ, GasNet a Next Generation Security Solutions.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme