Alokace dosavadního NPO činila cca 179 mld. Kč. Díky využití dodatečných grantů národní obálky pro ČR, nové kapitoly REPowerEU i půjčky z Nástroje pro oživení a odolnost (RRF) se alokace NPO navýší o cca 49 mld. Kč.
Z navýšené alokace je 30 mld. Kč grant, který ČR nemusí vracet, a 19 mld. Kč tvoří zvýhodněná půjčka z RRF, kterou bude ČR následně splácet. Evropská komise již tento návrh celkové aktualizace NPO posoudila během léta a na základě NPO předložila návrh revidovaného a rozšířeného Prováděcího rozhodnutí Rady EU. Schválení Prováděcího rozhodnutí Rady k českému NPO tak představuje poslední krok k výše uvedenému navýšení prostředků pro ČR.
Cílem rozšířeného NPO je mimo jiné přispět k plánu REPowerEU na ukončení závislosti na dovozu fosilních paliv z Ruské federace. Půjde např. o posílení distribuční elektrické sítě, komplexní poradenství pro renovace a zateplení budov coby boj proti energetické chudobě i podporu čisté mobility.
Rozšířený NPO obsahuje i další investice a reformy využívající financování z půjčky. Cílem je například zvýšení kybernetické bezpečnosti infrastruktury a informačních technologií veřejné správy. A to skrze projekty vedoucí k rozšíření kapacity policie v Česku odhalovat a reagovat na bezpečnostní incidenty a incidenty v oblasti informačních technologií a zvýšení kybernetické bezpečnosti nejméně 87 informačních systémů do roku 2025.
Další zásadní prioritou je podpora dostupného bydlení veřejnou investicí do nástroje pro poskytování zvýhodněných úvěrů přímo soukromému sektoru i subjektům veřejného sektoru, které se zabývají činnostmi v oblasti dostupného bydlení.
Nová opatření financovaná z navýšené grantové národní obálky pak přinesou např. digitální transformace veřejné správy, rozvoj a modernizaci infrastruktury v oblasti péče o ohrožené děti a také peníze na podporu výzkumu a vývoje v soukromé sféře.