Setkání spojilo odborníky z oboru zemědělství, aby diskutovali o dopadech geopolitických a ekonomických problémů v tuzemsku i zahraničí se zaměřením na agrobyznys.
Úvodního panelu se účastnili Felipe Spaniol, koordinátor zpravodajství a obrany zájmů CNA, a João Paulo Franco, koordinátor živočišné výroby CNA, doprovázeni zástupci Brazilského lesnického průmyslu (IBA), Ministerstva zemědělství (MAPA) a Brazilské venkovské společnosti (SRB).
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
João Paulo Franco ve své prezentaci vyzdvihl důležitost individuální dohledatelnosti původu u skotu a vysvětlil souvislosti vzniku programu, který na základě návrhu CNA zahrnuje celý produkční řetězec a vyústil ve spuštění plánu brazilského ministerstva zemědělství na konci loňského roku.“
Plán počítá s osmiletým přechodným obdobím s postupnou implementací principů dohledatelnosti. Cílem je moci vysledovat většinu populace brazilského skotu do roku 2032. Jde o největší systém sledovatelnosti na světě, který bude implementován souběžně s mezinárodním uznáním Brazílie jako země bez slintavky a kulhavky bez očkování Světovou organizací pro zdraví zvířat (OIE),“ vysvětlil Franco.
Koordinátor živočišné výroby se také vyjádřil k dopadům zákona Evropské unie o odlesňování (EUDR) na řetězec masného skotu v Brazílii. Podle Franca má Brazílie již silnou legislativu k řešení tohoto problému a postoj Evropské unie (nátlak na splnění evropské legislativy) je podle něj jednostranný nátlak. „V obchodním vztahu si strany musí vyjednat své potřeby. Pokud bude Evropa v tomto přístupu pokračovat, můžeme vyhovět jejich požadavkům prostřednictvím soukromých protokolů, kdy výrobce dodá produkt za příplatek,“ uvedl.
Felipe Spaniol, koordinátor zpravodajství a obrany zájmů v CNA, se zabýval vývojem dohody mezi Mercosurem a Evropskou unií a zdůraznil význam evropského trhu pro brazilský zemědělský export. Vyjádřil se také k nárůstu obchodního protekcionismu ze strany EU.
„Uzavření jednání o dohodě koncem loňského roku bylo 25. výročím zahájení diskuzí. Určitého pokroku bylo dosaženo například v otázce vládních nákupů a mechanismu vyvažování koncesí. Nyní vstoupíme do procesu právní kontroly a implementace a Brazílie musí tento proces urychlit, protože ratifikace obchodních dohod obvykle trvá asi čtyři a půl roku,“ vysvětlil Spaniol.
Felipe také analyzoval „politickou hru“ Evropské unie a její zájmy ve vztazích s Brazílií a Mercosurem, přičemž zdůraznil vytváření protekcionistických bariér, které ovlivňují obchod. „Ačkoli je vztah s Evropskou unií zásadní, je třeba jej budovat s respektováním multilaterálních pravidel, s vyloučením jednostranných a represivních závazků, jako je EUDR. S rozšířením zákona mohou Brazílie a další země usilovat o změny nebo dokonce o zrušení tohoto typu opatření, které je považováno za překážku obchodu,“ uvedl.
Akce „Welcome Agro“ se také zabývala dalšími tématy relevantními pro zemědělství jako přístup venkovských výrobců k technologiím, úloha čisté energie při snižování uhlíkové stopy zemědělství a výhled odvětví do roku 2025.