Jde o novou příležitost pro české dodavatele technologií a surovin na vaření piva, což potvrdila nedávná incomingová mise majitelů albánských minipivovarů do České republiky.
S rozvojem turistiky roste zájem o místní značky piv, jejichž spotřeba roste. Nabízený sortiment dovážených piv je sice velmi široký, nicméně výběr místních značek je malý. V zemi existuje pouze několik malých až středně velkých pivovarů, které většinou vaří pouze výčepní piva a ležáky typu „pilsener“. Minipivovarů, které by nabízeli řemeslná a speciální piva je zatím málo. Důvodem je nedostatek zkušeností a umu uvařit dobré pivo, komplikovaný přístup k technologiím a surovinám a nedostatečná podpora malých pivovarů ze strany státu.
ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí
V roce 2023 byla založena Asociace albánských minipivovarů. Asociace by chtěla obnovit zašlou tradici minipivovarů, kterých v 90. letech vzniklo kolem šedesáti. Tyto malé podniky byly z trhu postupně vytlačeny velkými hráči, kteří v 90. letech dostávali štědrou podporu od státu a bank. Asociace se bude snažit segment trhu řemeslných piv rozvíjet a snažit se získat finanční a administrativní podporu ze strany albánských úřadů a municipalit.
Mise majitelů albánských minipivovarů
S cílem představit zástupcům albánských minipivovarů moderní české technologie na výrobu piva, zprostředkovat obchodní spojení na nákup sladu a chmele a navázat spolupráci s Českomoravským svazem minipivovarů realizovalo v listopadu 2023 Velvyslanectví České republiky v Tiraně misi majitelů albánských minipivovarů do České republiky. Mise se uskutečnila v rámci Projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).
V rámci bohatého programu mise albánští podnikatelé načerpali inspiraci v minipivovaru Sibeeria, kde byli fascinování širokou škálou netradičních piv a jejich úspěchem jak na českém trhu, tak i v zahraničí. Jednalo se i o nabídce propůjčení místního sládka do Albánie.
V Břevnovském klášterním minipivovaru si delegace prohlédla výrobu a shlédla prezentace firem Pivo Praha, 3+K Kraus a Beercon, které poskytují inženýrské služby a dodávky technologie na vaření piva. Zájem byl především o koncept modulárních minipivovarů společnosti Beercon. Prezentace byla zakončena besedou s vedením Českomoravského svazu minipivovarů o práci svazu a podpoře svých členů v jednání se státními institucemi, kterou albánská strana velmi ocenila.
Obzvláště zajímavou byla pro albánské minipivovary návštěva výrobce a prodejce chmele CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec a Bohemia Hop, kde albánské firmy nalezly možnost přímého nákupu chmele a zajištění dlouhodobých dodávek za garantovanou cenu. Z albánské strany byla navržena možnost hromadné objednávky pro všechny členy Asociace, což český výrobce a prodejce považoval za optimální řešení. Zájem byl i o čepovací technologie firmy LUKR z Plzně, kde delegace navštívila firemní showroom a zúčastnila se kurzu správného čepování piva.
Poslední den si delegace prohlédla výrobní haly největšího výrobce pivovarských technologií v České republice, kterým jsou PACOVSKÉ STROJÍRNY. Program návštěvy byl završen prohlídkou pivovaru a sladovny Ferdinand Benešov, kde vedení Asociace albánských minipivovarů vyjádřilo zájem o kolektivní nákup místního sladu.
České firmy měly příležitost s minimálními náklady představit budoucím albánským obchodním partnerům své firemní provozy, výrobky, technologie a řešení. Mise napomohla k navázání osobních vztahů, které jsou v balkánském regionu pro obchod velmi důležité. Projekt podpořil osvojení českého know-how na vaření piva albánskými minipivovary a ukázal jim cestu pro přímý nákup potřebných technologií a surovin z České republiky.
Navázání vztahů s Českomoravským svazem minipivovarů napomůže bezpochyby k rozvoji Asociace minipivovarů v Albánii, nárůstu jejich členů a budoucí inklinaci k českým technologiím a surovinám. Česká republika bude tak v Albánii vnímána jako země s dlouholetou pivní kulturou a vyspělými pivovarskými technologiemi.