Americké inovační prostředí nutí riskovat a podporuje změny, stává se inspirací i pro Česko

Týdenní program nabitý schůzkami se zástupci kalifornského a nevadského inovačního ekosystému, akcelerátorů, univerzit a investorů přiblížil účastníkům mise českých inovačních institucí systém fungování a obchodní filozofii firem na západním pobřeží USA.

Kromě toho pomohl transferu zkušeností a znalostí v oblasti podpory podnikatelského prostředí ze Silicon Valley a Severní Nevady do Česka s důrazem na nejlepší postupy v oblasti podpory internacionalizace.

Ilustrační fotografie

Inovační mise se konala na přelomu října a listopadu v rámci projektu ekonomické a vědecké diplomacie. Jedním z hlavních témat diskuzí byly odlišnosti mezi Evropou a Spojenými státy, pokud jde o myšlení v oblasti podnikání, startupů, činnosti univerzit a inkubátorů. Ze společných postřehů vyplynulo, že v Americe je patrné silnější zaměření na nezávislost a snaha o budování systému, který podporuje podnikání, nutí riskovat a vede k inovacím.

Vysoký zájem univerzitních studentů o technologie vysvětluje, proč významné univerzity jako Berkeley a University of Nevada nabízejí mnoho inovativních programů. Tyto univerzity úzce spolupracují s technologickými společnostmi. Znalosti jsou okamžitě přenášeny ze seniorské na juniorskou úroveň. Americký přístup vstřícný ke změnám má pro startupy několik výhod – zejména rychlejší rozhodovací proces a snahu neanalyzovat všechny potenciální důsledky rozhodnutí předtím, než se učiní. Evropa je více orientovaná na dokonalost: ujistěte se, že produkt bude fungovat, než jej vyrobíte, což vyžaduje čas.

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Obavy o Evropu

Rozdíly mezi americkým a evropským inovačním prostředím dokládá i citace Jakuba Losenického z VSharp Venture Studio z Prahy – jednoho z účastníků mise: „V jedné věci jsem ovšem od několika lidí zaznamenal stín pochybnosti. Obava panovala o Evropu a její schopnost držet krok se zbytkem světa, zejména ekonomicky a technologicky. Dle několika názorů, které jsem si vyslechl, není hlavní problém ani v tom, že je Evropa fragmentovaným trhem (jednotný trh EU už hodně věcí odboural). Hlavní výtky směřovaly k nastavení mysli nás Evropanů (zejména averze vůči riziku, určitá krátkozrakost a paradoxně také averze k úspěchu) a zásadnímu nedostatku mezioborové spolupráce (to se týká hlavně univerzit).“

„V Americe na každém kroku slyšíte, že neúspěch je naprosto v pořádku. Často slyšíte i silnější verzi toho stejného – kdo alespoň dvakrát nezbankrotoval, neumí stavět firmy. Myslím, že to nelze brát doslova, ale i tak to považuji za důležitou součást kultury Silicon Valley a nejspíš klíčový faktor jejich úspěchu. Strach z chyby totiž blokuje, brání lidem v rozletu. Proto je tak důležité neustále opakovat, že dělat chyby a selhávat je naprosto v pořádku, s trochou nadsázky žádoucí. Důležitější zjištění se týká lidí, se kterými jsem měl možnost mluvit a nezdáli se mi o nic chytřejší než lidé, které kolem sebe mám tady v Česku. Dalo by se diskutovat o tom, jestli jsou pracovitější nebo zapálenější pro věc. Možná ano, možná ne – těžko říct. Ostatně zástupkyně akcelerátoru Alchemyst to shrnula slovy – všichni víme, že talent je distribuován rovnoměrně, na rozdíl od znalostí a peněz,“ dodal Jakub Losenický.

Ilustrační fotografie

Technologická mekka světa

Kalifornie je celosvětově uznávána jako přední světové centrum technologií, inovací a podnikatelských příležitostí. Nejvíce se koncentrují v San Franciscu a Silicon Valley – oblast Sanfranciského zálivu (Bay Area), ale technologická aktiva jsou rozprostřena po celém státě.

V Silicon Valley sídlí největší světové high-tech korporace jako Apple, Google, Oracle, Hewlett-Packard a Yahoo, včetně více než 30 firem z žebříčku Fortune 500, a tisíce startupů, které jsou synonymem inovací. Je to místo s největší koncentrací financování rizikovým kapitálem ve Spojených státech. Právě pro pověst technologické mekky světa míří do Silicon Valley startupy a jejich zakladatelé z celého světa.

Neméně zajímavou je i oblast Rena v severní Nevadě, které je důležitým inovačním centrem západního pobřeží USA. Díky příznivým daňovým podmínkám, nižším cenám a životní úrovni metropole přilákala během pandemie velké množství podnikatelů, zaměstnanců a firem zejména z oblasti Bay Area, na kterou je tamní inovační prostředí do velké míry navázáno.

Od nahlédnutí k trvalým partnerstvím

Díky finanční podpoře projektů ekonomické diplomacie (PROPED) mělo 10 českých institucí na podporu inovací a podnikání možnost aspoň na chvíli nahlédnout do inovačního prostředí Kalifornie a Nevady. Poslání bylo jasné: podpořit globální vizi, vybudovat silnější inovační vazby mezi Českem a Spojenými státy a vytvořit trvalá partnerství. 

V rámci týdenního velmi intenzivního programu měli zástupci ČVUT, Akademie věd, Vysoké školy ekonomické, Jihomoravského, Ústeckého a Olomouckého inovačního centra, Libereckého inkubátoru a studia V-Sharp z Prahy možnost dozvědět se, jak funguje inovační systém v Bay Area. V rámci programu navštívili akcelerátor Plug and Play Tech Center, se kterým Česká republika prostřednictvím agentury CzechInvest pomáhá českým startupům v expanzi na americký trh.

Účastníci mise v USA | Foto: Jana Přikrylová, GK Los Angeles

Díky návštěvě Berkeley University, která je americkou veřejnou univerzitou číslo 1, šestou nejlepší mezi veřejnými a soukromými univerzitami na národní úrovni a celkově devátou nejlepší univerzitou na světě podle žebříčku 2024 World University Ranking, měli účastníci mise možnost získat více informací o podnikatelské a inovační komunitě v rámci programů v Sutardjaově centru pro podnikání a technologie, CITRIS a Banatao Institute a akcelerátoru SkyDeck.

Propojení kultury a byznysu a poznatky o tom, jak evropští kolegové podporují inovace a startupy ve svých ekosystémech, jako inspiraci poskytli představitelé italského centra pro inovace a kulturu InnovIt a švýcarského centra Swissnex. Zástupci českých institucí si prohlédli stanici GoMentum, největší testovací polygon pro autonomní vozidla v USA, a seznámili se s budoucností veřejné dopravy v Glydways.

V Ozmenově centru pro podnikání na Univerzity of Nevada v Renu jeho zástupci představili inovační ekosystém univerzity a jejich odhodlání podporovat studenty na jejich podnikatelské cestě. Univerzita nabízí možnosti spolupráce se startupy v oblasti výroby baterií, ale také leteckého průmyslu a obrany, což jsou klíčové oblasti pro Česko. Prostřednictvím poutavých diskuzí se společnostmi StartUpNV, Granite Landings, Úřadem pro ekonomický rozvoj nevadského guvernéra (GOED), Centrem UNR Innevation, Úřadem pro ekonomický rozvoj Západní Nevady (EDAWN) a Úřadem pro rozvoj Severní Nevady, se účastníci mise dozvěděli o prosperujícím inovačním prostředí této oblasti.

Na závěr mise si prohlédli továrnu Tesla Gigafactory ve Sparks v Nevadě. S 11 000 zaměstnanci se jedná o jednu z největších továren na lithiové baterie a komponenty pro elektromobily na světě a první velkosériovou továrnu na výrobu polotovarů společnosti Tesla.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Los Angeles (Spojené státy americké). Autorka: Jana Přikrylová, ekonomická diplomatka.

• Oblasti podnikání: Služby | Software a ICT služby

Doporučujeme