Americký program potravinové pomoci čekají změny

Americký program potravinové pomoci, známý jako Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP) čekají v roce 2025 změny.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa navrhuje škrty v rozpočtu programu a omezení pro nákup nezdravých potravin prostřednictvím těchto dávek. Tyto kroky ovlivní miliony nízkopříjmových Američanů, kteří tuto podporu využívají, a očekává se, že budou mít dopad na americkou ekonomiku, zemědělce a potravinářský sektor.

Ilustrační fotografie

Nové vedení ministerstva zemědělství Spojených států (USDA) navrhuje omezení nákupu nezdravých potravin, jako jsou sladké nápoje a cukrovinky, prostřednictvím dávek SNAP. Cílem má být podpořit zdravější stravovací návyky mezi nízkopříjmovými Američany. Tento návrh čelí překážkám – stávajícím federálním předpisům a odporu potravinářského průmyslu.

ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg

Podobné snahy v minulosti neuspěly kvůli složitosti a nákladnosti implementace a lobbingu ze strany potravinářských společností. Republikáni v Kongresu zároveň navrhují snížení rozpočtu programu SNAP o 230 miliard dolarů během následujících deseti let. Tento krok by znamenal přibližně 23% snížení potravinové pomoci, což povede ke snížení průměrné denní dávky na osobu z 6,20 dolaru na 4,80 dolaru. Tento návrh je součástí širšího plánu na snížení vládních výdajů.

Program SNAP má významnou roli v ekonomice potravinářského sektoru Spojených států. Domácnosti využívající SNAP představují přibližně 13 % spotřebitelů. Podle údajů Pew Research Center z dubna 2023 využívalo program přibližně 41,9 milionu lidí ve 22,2 milionech domácností. Očekává se, že snížení rozpočtu programu povede k poklesu tržeb pro maloobchodníky, jako jsou Walmart, Kroger a Costco, které patří mezi hlavní prodejce přijímající platby prostřednictvím SNAP. Změny v programu dávek SNAP mají mít vliv také na potravinářský průmysl.

SNAP je největším z potravinových programů v USA, tvoří přibližně 68 % výdajů USDA na výživové programy. Dalšími programy jsou např. Special Supplemental Nutrition Program for Women, Infants, and Children (WIC) a National School Lunch Program (NSLP). Nejvíce beneficientů má SNAP ve státech Nové Mexiko (23 %), DC (20 %), Louisiana (20 %), Západní Virginie, Oregon.

Autorka: Tereza Černá, zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.
Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj: Pew Research, USDA

• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod | Potravinářský průmysl

Doporučujeme