Australský sektor stavebnictví je na vzestupu

Sektor stavebnictví v Austrálii se zotavuje nejen v jeho hlavních segmentech, jako jsou infrastrukturní dopravní a energetické projekty, ale roste i výstavba sociálních projektů a rezidenčních budov.

Veletrh BUILD Sydney 2024, přehlídka progresivních stavebních technologií, přilákal v prvních květnových dnech na výstaviště ICC v Sydney desítky tisíc návštěvníků. Česká expozice, organizovaná v rámci projektu ekonomické diplomacie, představila tři české firmy se zaměřením na pokrokové technologie a výrobky.

Ilustrační fotografie

Australský sektor stavebnictví zažívá po období pandemie pozvolné oživení. V roce 2023 se podílel na tvorbě HDP úctyhodnými 9 %, příjmy sektoru činily 360 mld. AUD a hrubá přidaná hodnota 161 mld. AUD (1 AUD = 15,40 CZK). Sektor zaměstnává 1,35 mil. pracovníků. Nejvýznamnějším segmentem stavebnictví jsou infrastrukturní projekty v dopravě nebo energetice. Projekty spojené s čistou energií, jako jsou solární, větrné nebo vodíkové technologie, porostou v příštích letech o 6 % ročně.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Mezi nejdůležitější realizované dopravní projekty patří West Connect – tunelový dálniční systém v Sydney s rozpočtem 16 mld. AUD, rozšíření Pacific Highway na čtyři jízdní pruhy za 15 mld. AUD, prodloužení metra v Sydney na severozápad za 12 mld. AUD, stavba tunelu pro metro v Melbourne za 11 mld. AUD nebo pokračující výstavba nového letiště Western Sydney Airport. Výstavba škol, nemocnic nebo sociálních projektů má stabilní růstový vývoj.

Během pandemie oslabil sektor výstavby bytů a rodinných domů, který nyní nabývá na významu s ohledem na nedostatek bytových projektů na trhu. Australská vláda si dala za cíl postavit do roku 2029 celkem 1,2 mil. nových domů, na což poskytne fondy v celkovém objemu 3,5 mld. AUD. Doménou vládních opatření ve stavebnictví je ochrana životního prostředí, udržitelnost a využívání obnovitelných zdrojů.

Odborníci ve stavebnictví se každoročně setkávají na mezinárodním veletrhu BUILD Sydney, který je zaměřen na progresivní stavební technologie a produkty. Na letošním ročníku ve dnech 1.a 2. května 2024 se představilo více než 400 firem. Kromě australských a nadnárodních firem byl patrný nárůst účasti asijských vystavovatelů. Odborné semináře a konference probíhaly na devíti pódiích a výstavu navštívilo zhruba 40 tis. odborníků.

Ilustrační fotografie

Česká expozice na veletrhu BUILD Sydney 2024, která se uskutečnila v rámci projektu ekonomické diplomacie, měla přes omezenou výstavní plochu velký úspěch. Představily se zde tři české firmy. Ecokit s.r.o. demonstroval na velkorozměrovém exponátu inovativní konstrukční systém pro dřevostavby, které splňují nejpřísnější kritéria energetické účinnosti. Lasvit s.r.o., český umělecký a designérský dům, na veletrhu prezentoval unikátní skleněné fasády. A firma FN NANO propagovala nátěrové hmoty využívající fotokatalytický efekt a nanomateriály k zajištění antibakteriálního a antivirového prostředí budov a dopravních prostředků nebo samočistící efekt při správě budov. Firmy dohromady realizovaly stovku jednání a zhruba 20 % z nich je perspektivních k dalším rozhovorům o budoucí spolupráci.

České zúčastněné firmy ocenily příležitost prezentovat se na jednom z nejvýznamnějších veletrhů v oblasti stavebnictví na jižní polokouli, kde se setkávají partneři z celého světa. Představení svých výrobků a osobní jednání s potenciálními partnery na výstavním stánku či při účasti na seminářích jsou nejúčinnější nástroje prezentace firmy a jejího know-how. Strategická poloha české expozice u pódia pro semináře a reklama ve veletržním katalogu umocnily zájem o české výrobky.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Canbeře (Austrálie). Autor: Milan Vágner, ekonomický diplomat.

• Oblasti podnikání: Stavebnictví a stavební materiály

Doporučujeme