Záruční produkt schválila Evropská komise, což byla nutná podmínka k tomu, aby EGAP mohl žádosti na záruky za úvěry bank velkým firmám začít přijímat.
Nový produkt definovala pro EGAP zákonem a nařízením vláda a zákonodárci ho ve zrychleném řízení schválili v nejkratším možném čase, aby záruky mohly české firmy využívat co nejdříve. Program Covid Plus má velkým zaměstnavatelům pomoci udržet likviditu potřebnou k zachování provozu a případný rozvoj exportních firem. Na pomoc prostřednictvím záruk jsou nařízením vlády již vyčleněny první čtyři miliardy korun. Výše úvěru je stanovena v rozmezí od 5 mil. Kč do 2 mld. Kč, kdy maximální výše úvěru odpovídá 25% ročního obratu firmy. Výše krytí poskytovaného EGAP je 80 procent.
„Poskytnutí garancí s EGAPem vyřizuje úvěrující banka a nikoli firma. Je to banka, která se prostřednictvím online formuláře obrací na EGAP s žádostí o záruku za pohledávku. Přijímání žádostí o garanci probíhá online tak, aby se minimalizovala chybovost při přepisování formulářů do interního schvalovacího systému,“ vysvětluje předseda představenstva EGAP Jan Procházka.
Podmínkou pro získání záruk je minimální počet 250 zaměstnanců a podíl vývozu na celkových tržbách v roce 2019 musí dosahovat minimálně 20 procent, do čehož se ovšem počítají i výrobní dodávky pro jiného exportéra. Program není určen firmám, které měly existenčních problémy ještě před vyhlášením nouzového stavu. Není určen firmám, jejichž převážná ekonomická činnost spočívá v dopravě, ubytování, cestovním ruchu a hazardu.
Zároveň pojišťovna EGAP nadále poskytuje pomoc všem exportérům klasickými nástroji exportního úvěrového pojištění, přičemž zkrátila čekací dobu a žádosti o nové pojištění vyřizuje přednostně. O běžné exportní produkty EGAP mohou všichni exportéři nadále žádat online.
Koronavirus – Jaká je situace ve světě?
Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus