Odklon od jádra bude v Belgii postupný. Očekává se dvoukolové ukončení provozu jaderných elektráren v letech 2022-23 a 2025. Po odstavení prvních reaktorů bude země potřebovat výrobní kapacitu 2 000 megawatt. S ukončením provozu posledních reaktorů vzroste potřeba výrobní kapacity na 3 900 MW. Na výrobu takového množství energie bude podle studie společnosti Elia zapotřebí 5 až 10 moderních plynových elektráren.
Belgická vláda proto vypracovala nový mechanismus podpory, který má za cíl podpořit domácí i zahraniční investory ve výstavbě nových plynových elektráren či k přestavbě a modernizaci starých zařízení. První výběrové řízení by se mělo uskutečnit začátkem roku 2021. Vzhledem k plánovanému uzavření dvou jaderných reaktorů Doel 3 a Tihange 2 již v letech 2022 a 2023 je pravděpodobné, že významnou roli bude také hrát navrhovaná doba uvedení nových či zmodernizovaných plynových elektráren do provozu.
Zájem Belgie o výstavbu nových plynových elektráren a obnovu těch stávajících může být dobrou zprávou pro české firmy, investory a dodavatele v oboru, kteří hledají příležitosti v zahraničí. Firmy se již nyní mohou začít připravovat na plánovaná výběrová řízení, kde bude třeba komunikovat ve francouzštině či vlámštině. Důraz na alternativní zdroje a komplexní podpora regionální i federální vlády může být inspirací pro podobné dotace a investiční příležitosti v České republice.
Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bruselu (Belgie). Autoři: Tamara Katuščák, ekonomická diplomatka, František Ješina, stážista.