Jak ale ukázala cesta ministra pro vědu, výzkum a inovace Marka Ženíška, zájem o globální partnerství, do kterého se mohou zapojit i české vysoké školy a výzkumné instituce, má také řada prestižních univerzit na severovýchodě USA.
Během Ženíškovy cesty se otevřely nové možnosti pro vědeckou spolupráci mezi Českem a Spojenými státy. Ať již se jedná o Stevens Institute of Technology v New Jersey, Brown University na Rhode Islandu nebo MIT v Massachussets, tamní prestižní univerzity jsou otevřeny různým možnostem spolupráce.
ExportMag.cz: Startupy v USA? To není jen Silicon Valley
Stevens Institute of Technology je vysoká škola s důrazem na technické obory, která sídlí v Hobokenu ve státě New Jersey. Stevens má dlouhou tradici budování partnerství s jinými univerzitami po celém světě. Navázal více než 90 takových partnerství, přičemž se je snaží stále rozšiřovat a diverzifikovat. Nedávno začala univerzita spolupracovat akademickými institucemi na třech různých kontinentech – s Tsinghua University v Číně, University of Liverpool ve Spojeném království, a University of Lomé v Togu.
Výměny studentů i profesorů
Mezi různé typy partnerství, která může Stevens uzavřít se zahraničními univerzitami, patří studentské výměny, dohody o dvojitých či společných titulech nebo koordinovaných programech, jednosemestrální pobyty, výzkumné projekty či návštěvy nebo výměny profesorů a vědců.
Delegaci ministra Ženíška přijal Nariman Farvardin, prezident Stevens Institute of Technology. Jednání otevřela dveře pro partnerství mezi Stevens a českými technickými univerzitami. Pro více informací lze kontaktovat Odbor pro mezinárodní programy na e-mailu internationalprograms@stevens.edu.
Brown University byla založena v roce 1764 v Providence na Rhode Islandu. Univerzita klade důraz na interdisciplinární studium a praktikuje inovativní přístup ke vzdělávání, který umožňuje studentům si sestavit vlastní studijní plán.
Partnerství s Univerzitou Karlovou
Během návštěvy ministra Ženíška podepsali zástupci Brown University a Karlovy university dohodu o spolupráci na dalších pět let. Spolupráce se zaměřuje zejména na výzkumné projekty (humanitní a sociální vědy, přírodní vědy a technologie) a studentské výměny (možnost pro magisterské a doktorandské studenty zúčastnit se výměnných programů mezi oběma univerzitami). Brown University je otevřena spolupráci s dalšími vysokými školami. Pro více informaci lze kontaktovat Oddělení pro globální angažmá Brown University, e-mail: globalbrown@brown.edu.
Massachusetts Institute of Technology (MIT) byl založena v roce 1861. Může se pochlubit vazbou na 101 laureátů Nobelovy ceny, kteří na MIT buď studovali, učili, nebo se podíleli na výzkumu. Program MISTI (MIT International Science and Technology Initiatives) vytváří příležitosti pro studenty a odborníky z MIT, aby se zapojili do mezinárodního výzkumu. MISTI přitom klade důraz na přenosnost výsledků výzkumu do praxe, mj. prostřednictvím programu na podporu podnikání Martin Trust Center for MIT Entrepreneurship.
Česko-americký seed fond
V roce 2021 byl spuštěn MIT-Czech Republic Seed Fund jako společný projekt mezi MISTI, Akademií věd ČR a Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB Praha). Fond podporuje výměnu mezi fakultami a studenty na MIT a na výzkumných institucích, které jsou členy AV ČR. Fond je nicméně otevřen i pro další české univerzity a pro všechny disciplíny.
Fond je financován díky podpoře kanceláře pro transfer technologií ÚOCHB Praha. Z rozpočtu 100 tisíc USD je každý rok podpořeno 3–5 kolaborativních projektů, přičemž na jeden projekt může jít až 25 tisíc USD. Tyto prostředky slouží na pokrytí nákladů na cestování a ubytování spojených s pracovním setkáním a výzkumnými stážemi.
Také rozhodnutí o otevření pobočky ÚOCHB v Bostonu bylo motivováno skutečností, že Boston a jeho okolí je globálním centrem pro biologický výzkum. První výzkumnou skupinu v nové laboratoři povede přední biolog David Sabatini, který se specializuje na buněčný růst a metabolismus.