V roce 2023 UNESCO zapsalo Znalosti řemeslných technik a dovedností ruční výroby skla na seznam nehmotného dědictví, což firmě také pomáhá.
Zuzana Slámová začala podnikat v devadesátých letech, kdy působila s kolegou jako živnostnice ve výrobě bižuterie a skleněného zboží. „Dává nám to další možnost, jak propagovat náš tradiční regionální sklářský obor ve světě, a jistě pomůže v propagaci naší výroby i produktů,“ říká ke kroku UNESCO.
Později založili společnost G&B beads a rozšířili výrobu o broušené perle. A dostavil se úspěch: „Na začátku milénia jsme uvedli na trh úspěšnou novou řadu tvarů broušených skleněných perel pod názvem Donut, které převzala do svého sortimentu řada bižuterních firem včetně společnosti Swarovski. Firma expandovala a vznikla potřeba samostatného výrobního závodu a rozšíření provozu,“ vzpomíná jednatelka.
Proto následoval v roce 2002 nákup a rekonstrukce areálu bývalé textilní továrny. I přes úspěšný rozvoj firmy si majitelé uvědomovali, že musí stále inovovat. Následně tedy vyvinuli a realizovali automatizaci rovinného broušení ploškovaných perlí a o pár let později se zautomatizoval proces ručního broušení perlí.
Společnost G&B beads získala řadu ocenění, například v soutěži Exportní ceny DHL UniCredit Bank / Czech Trade ‒ 1. místo v kategorii Exportér regionu a 3. místo v kategorii Malá společnost. V roce 2014 dostala firma ocenění za design na mezinárodním trienále skla a bižuterie JABLONEC 2014. Letos si jejich bižuterní soupravu Cleopatra vybrali do projektu Českých center Handmade Dreams.
Konkurence z Asie
Pro české sklářství je největší konkurencí čínská a indická produkce, zájem zákazníků se také proměňuje. I tady se propisují módní trendy a geopolitická situace. Export na americký trh se utlumil třeba po útocích z 11. září, v Japonsku po havárii jaderné elektrárny Fukušima.
„Během třiceti let, co skleněné perle a bižuterii vyrábíme, se střídají období, kdy jsou oblíbené různé velikosti a barvy perlí. Velkou část trhu tvoří hobby sektor, kde se dají vysledovat vlny zájmu o například vícedírové perle. Stabilní je výroba a trh základních kulatých perlí menších velikostí, ať už mačkaných, nebo broušených. V současné době je zájem o perle, kde se probrušuje horní vrstva povrchové úpravy v metalických odstínech. Takové perle a šperky z nich vyrobené nabízejí širší paletu barev,“ popisuje Zuzana Slámová.
Spolupráce s Technickou univerzitou
Loni firma G&B beads dokončila projekt s Ústavem nanomateriálů a speciálních materiálů Technické univerzity v Liberci na zpracování odpadních skleněných vláken z průmyslové výroby. „Díky této spolupráci jsme vyvinuli nový materiál, který najde uplatnění nejen v naší výrobě, ale také v kreativním průmyslu. Nově vzniklé kreativní a kulturní centrum Nisa Factory je místem setkávání odborné i široké veřejnosti napříč kreativními obory,“ vysvětluje Zuzana Slámová.
Muzeum i podniková prodejna
Firma se svou činnost snaží přiblížit veřejnosti, lidé si mohou přijít prohlédnout výrobní areál a muzeum s podnikovou prodejnou. „Návštěvnost v muzeu stoupá každým rokem. Kromě něj si mohou návštěvníci prohlédnout výrobu, což jim umožní poznat, kolik práce se skrývá v jednom korálku a kolik výrobních operací je třeba pro jeho konečnou podobu,“ říká Zuzana Slámová.
Společnost G & B beads exportuje 98 % své výroby do 34 zemí světa. Firmu nicméně trápí zvýšené materiálové vstupy a ceny energií. „Jsem ale vizionářka a optimistka. Věřím, že pokud člověk má nápad, věnuje své práci úsilí a dává jí radost, vždy se podaří něco, s čím může dlouhodobě pracovat. Věřím, že témata, která nás v regionu trápí, můžeme a musíme řešit hlavně my sami v rámci vazeb mezi firmami i spoluprací na úrovni místních či krajských samospráv,“ uzavírá Zuzana Slámová.