Profylaktická obuv pro diabetiky Diabota je unikátní produkt, který spojuje výsledky výzkumu a měření více než 2000 pacientů s diabetem na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy pod vedením profesora Milana Kvapila, odborné poznatky lékařů specialistů v oblasti prevence a léčby nemoci i požadavky technologů a designérů na využití moderních technologií a kvalitních materiálů.
Základem byla pětiletá studie, na níž se s profesorem Kvapilem podílely také MUDr. Pavlína Piťhová a MUDr. Helena Pátková. „Studie měla za cíl statisticky vymezit na chodidlech diabetiků místa, kde se nejčastěji vytváří vředy. Díky přesnému určení výskytu ischemických a neuropatických míst na chodidle diabetiků jsme pak s použitím nejmodernějších technologií a materiálů vyvinuli unikátní stélku. Tvar kopyta a dostatek prostoru uvnitř obuvi, hlavně v prstové části, respektují potřebu chodidel na fixaci i volnost chodidel při změně objemu nohy během dne. Konstrukce obuvi a střih svršku pak maximálně splňují požadavky na bezpečný vnitřní prostor obuvi a poskytují maximální pohodlí při chůzi,“ představuje klenot firmy Karel Šmatlák mladší, prostřední z trojice Karlů Šmatláků, kteří za rodinnou firmou z pražských Dejvic stojí.
„Je to bota, která bez nadsázky dokáže oddálit či úplně zabránit nebezpečí otlaků a nehojících se poranění končících často amputací o mnoho let později, takzvaným syndromem diabetické nohy,“ s hrdostí dodává Karel Šmatlák.
Historie Diaboty Shaper
- 2005 nápad na speciální obuv pro diabetiky, původce myšlenky Petr Martinec a Ing. Michal Špaček
- 2006 start výzkumu a vývoje obuvi pro diabetiky vedený prof. Kvapilem (FN Motol)
- 2009 zahájena výroba a prodej 1. generace diabetické obuvi
- 2013 start vývoje druhé generace diabetické obuvi – vstup investora Karla Šmatláka seniora a Karla Šmatláka juniora
- 2014 založena společnost SHAPER, s. r. o., na dokončení vývoje a výroby 2. generace diabetické obuvi
- 2014 podána přihláška o udělení ČR a EU patentu
- 2015 rozhodnutí o udělení ČR patentu s názvem Víceúčelová obuv pro diabetiky s optimalizovanou konstrukcí
- 2016 podána přihláška o udělení EU patentu
- 2017 uvedení 2. generace diabetické obuvi na trh
- 2020 Diabota byla zařazena mezi zdravotní prostředky a získala částečnou úhradu pojišťoven
- 2024 finanční vstup Greativity
Volba odborníků
Svršek obuvi je konstruován tak, že bota nejenže vyhovuje zákazníkům se třemi až čtyřmi různými šířemi nártu, ale je i schopna kompenzovat lehké deformity chodidla. Vnitřní prostor obuvi respektuje tvar a proporce chodidel diabetiků a poskytuje dostatek místa pro prsty i celé chodidlo. Obuv je vhodná i pro lehké ortopedické deformity, jako jsou kladívkové prsty či haluxy. „Všechny šité spoje jsou provedeny tak, aby minimalizovaly vznik tlakových bodů,“ poukazuje Karel Šmatlák na jeden z mnoha funkčních detailů.
Originální je i vkládací stélka – ta je opatřena vrstvou paměťové pěny, která poskytuje chodidlu lůžko, jež zamezuje pohybu chodidla uvnitř boty. Bodové lepení jednotlivých vrstev pak vytváří takzvanou vzduchovou pumpu, která reguluje mikroklima uvnitř obuvi. A druhá vrstva paměťové pěny zabezpečuje držení stélky v obuvi na správném místě bez použití lepidel a zajišťuje mikro dynamiku chodidla. V kombinaci s vkládací stélkou a zbytkem obuvi zajišťuje unikátní funkčnost celého systému ochrany nohou diabetických pacientů.
„Nově vyvinutá konstrukce pracuje se speciální geometrií nášlapu, díky tomu zajišťuje stabilitu a brání zakopávání. Ta bota prostě respektuje specifika v chůzi diabetiků a umožňuje správný odval chodidla. Za zmínku stojí jistě i jemně profilovaný dezén s protiskluzovými vlastnostmi a fakt, že podešev je vyrobena z polyuretanu s anti-shock úpravou a dokáže pohlcovat otřesy, k nimž během chůze dochází,“ představuje Karel Šmatlák další z vlastností boty, kterou odborníci doporučují. Je proto zařazená mezi zdravotní prostředky a je i částečně hrazená zdravotními pojišťovnami.
Injekce pro rozvoj
Diabota Shaper je bezpochyby nápad a produkt, jehož potenciál přesahuje rámec České republiky. Ostatně, svědčí o tom i probíhající evropské patentové řízení. A také to, že do rodinné firmy Karlů Šmatláků vstoupila investiční skupina Greativity Group. „Možná to je naše akvizice roku. Příliš jsme neváhali – počet diabetiků v České republice přesáhl jeden milion a neustále roste. Jen u nás rok co rok nově onemocní cukrovkou zhruba 60 tisíc lidí. Téměř třetina z nich se setká s dalšími komplikacemi, včetně neuropatií a ischemie. A situace v okolních zemích není příliš odlišná,“ říká Jiří Krňávek, CPO Greativity Group.
„Podílet se na vývoji a výrobě neinvazivního zdravotnického prostředku, na který přispívá pojišťovna a který dělá život pohodlnější, nám dávalo smysl nejen ekonomicky. Diabota je skvělá zejména pro pracovníky v profesích, kde je vyžadováno dlouhé stání nebo intenzivní chůze. Prodavači v obchodech, kuchaři a číšníci, kteří stráví celé dny stáním a chůzí po prodejnách nebo restauracích. Učitelé, kteří stojí převážně před tabulí a pohybují se po třídě. Pracovníci v průmyslu nebo logistice, jejichž pracovní náplň zahrnuje dlouhé období na nohou s častým pohybem po velkých skladových halách nebo výrobních linkách. Přepravci a doručovatelé, ale i desítky dalších. Pro všechny tyto profesionály je Diabota neocenitelným pomocníkem. Ten produkt již svou životaschopnost i potřebnost prokázal. A my chceme rodině Šmatláků pomoci prosadit jej nejen v Česku, ale i v Evropě,“ doplňuje Jiří Krňávek.