Brazílie je připravena podepsat dohodu mezi EU a Mercosurem

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva vyjádřil důvěru v uzavření dohody mezi Evropskou unií a Mercosurem.

Na tiskové konferenci po účasti na Valném shromáždění OSN v New Yorku Lula zdůraznil, že Brazílie je připravena dokončit podpis dohody a postoupit tak v jednání s dalšími zeměmi. Jedním z hlavních důvodů dosavadní rezistence ze strany Unie je dovoz levnějších zemědělských produktů z Brazílie a dalších zemí Mercosuru.

Ilustrační fotografie

Lula hovořil s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a zopakoval, že Brazílie je připravena dohodu podepsat. Zdůraznil, že odpovědnost nyní leží na Evropské unii.

Začátkem září delegace poprvé od dubna znovu obnovily osobní jednání o dohodě a zdroje konzultované agenturou Reuters naznačily významný pokrok, zejména v náročných otázkách pro jihoamerické země – v oblasti životního prostředí a vládních zakázek. Očekává se, že dohoda může být dokončena do konce tohoto roku.

ExportMag.cz: Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Skupina 11 zemí Evropské unie zaslala von der Leyenové dopis s žádostí o rychlé uzavření dohody, která trvá již 25 let. „Je naléhavé zaručit dosud dosažený pokrok a uzavřít jednání. Věříme, že jsou připraveny všechny prvky, které umožní rychlé uzavření jednání do konce roku 2024,“ stojí v dokumentu podepsaném předsedy vlád Německa, Španělska, Portugalska, Švédska, Dánska, Finska, Chorvatska, Estonska, Lotyšska, Lucemburska a České republiky.

Mezi potíže, se kterými se vyjednavači potýkali na brazilské straně, je uplatnění zákona Evropské unie proti odlesňování, který vstoupí v platnost v prosinci. Omezení uvalená na dovoz produktů, které mohou pocházet z odlesněných oblastí, mají přímý dopad na Brazílii a vyvolala stížnosti brazilské vlády. U Brazilců existuje obava, že zákon ovlivní dovozní kvóty EU v odvětvích, jako jsou hovězí maso, kakao, káva, sója, palmový olej, dřevo, guma, kůže, nábytek a celulóza.

Brazilská vláda zaslala nedávno dopis vedení EU se žádostí o odložení implementace tohoto zákona, přičemž argumentovala tím, že pravidlo představuje potíže s výkladem a dodržováním a také že zasahuje do suverenity jiných zemí. Německý premiér Olaf Scholz rovněž požádal o odložení implementace do července 2025, přičemž zdůraznil potřebu vyjasnit klíčové body v textu a umožnit společnostem, aby se na jeho implementaci náležitě připravily.

Autor: Martin Lošťák, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Brasílii. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj: portaldoagronegocio.com.br

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme