Tento údaj vychází z referenčního projektu logistické haly, který je mnohem jednodušší než například průmyslový areál, bytový dům nebo železnice. Navíc ti, kdo ročenku kritizují jako fake, mohou mít pravdu. Co její autoři udělali? Vzali jen teoretické lhůty procesu a ty prostě sečetli. Co jde udělat v jiných zemích, v ČR takto jednoduše nefunguje.
Například proces pořízení územně plánovací dokumentace trvá v Praze více než 12 let, což odpovídá třem volebním obdobím. Převod průmyslového brownfieldu na plochy pro bydlení může trvat i více než 16 let. Tento dlouhý proces výrazně zvyšuje náklady jak pro investory, tak pro stát.
Nový stavební zákon obsahuje několik pozitivních novinek
Povolení na umístění a základní parametry stavby budou jednodušší. Všechna povolení se sjednotí do jednoho typu řízení. Apelační princip umožňuje opravy místo nekonečného vracení dokumentů do bodu nula. Stavebníci budou mít lepší postavení při soudním přezkumu. Bohužel však nebyl zaveden princip jednoho razítka, což znamená, že stále bude potřeba získávat desítky razítek a závazných stanovisek.
Digitalizace přináší mnoho nadějí, ale i výzev
Od 1. července 2024 přechází ČR z místní na centrální celostátní podatelnu. Tento krok však nelze považovat za plnohodnotnou digitální integraci povolovacího procesu, spíše za jeho lehčí formu, jakousi elektronizaci. Důležité je, aby přechod na digitální územní plánování a stavební řízení byl ohleduplný ke všem zúčastněným stranám a přispěl ke snížení byrokracie.
Urychlení povolování obnovitelných zdrojů energie
Projekt je zaměřen na členské státy, které chtějí zefektivnit a urychlit své povolovací procesy. Rychlejší povolování je zásadní pro dosažení cílů EU, pro zajištění stabilního investičního rámce, který podpoří konkurenceschopnost, a pro zajištění energetické bezpečnosti.
Fakt 1: V některých členských státech může celý proces udělování povolení pro velké projekty obnovitelné energie trvat až devět let.
Fakt 2: Při provádění ustanovení směrnice EU o energii z obnovitelných zdrojů přetrvávají značné problémy. Směrnice například požaduje, aby celý proces udělování povolení pro elektrárny nepřesáhl dva roky.
Zdroj: Accelerating permitting for renewable energy – European Commission (europa.eu)
Ano i ne!
Zrychlí se tedy proces povolování staveb? Ano. Bude výstavba vysokorychlostních tratí, obnovitelných zdrojů energie a bytů připravená za rok? Ne. Jediným skutečným způsobem, jak zjednodušit procesy, je jejich faktické zjednodušení. Přejme si tedy, aby změny byly plynulé, efektivní a přinesly skutečné zlepšení.