Ceny pomerančů se v Mexiku i celosvětově zdvojnásobily

Jeden z Mexičany nejkonzumovanějších druhů ovoce zaznamenal během roku 2024 nárůst ceny až o 382 %, a to zejména kvůli suchu téměř na celém území země a také výskytu škůdců.

Podle Národního indexu spotřebitelských cen byly pomeranče v červenci jedním z produktů, jejichž růst ceny měl dopad i na celkovou inflaci.

Ilustrační fotografie

Národní systém pro informace a tržní integraci ministerstva hospodářství odhadl, že cena pomerančů v zásobovacím centru Iztapalapa v Mexico City vzrostla z 5,80 pesos v lednu na 28 pesos za kilogram v červenci, což představuje nárůst o 382 %. Pomeranč se tak připojil k seznamu běžných potravin, jako jsou koriandr a chayote (tykev), které dříve vynikaly svými nízkými cenami, a staly se nyní pro mnoho mexických rodin kvůli vysokým cenám nedostupným zbožím.

ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg

Zvýšení cen pomerančů se však nedotklo jen mexických rodin. Prodejci, kteří dříve nabízeli široce poptávaný pomerančový džus za 30 až 40 pesos za litr, se rozhodli jej stáhnout dočasně z nabídky, protože by byl za cenu až 100 pesos neprodejný.

Kromě sucha utrpěla produkce pomerančů pokles až o 50 % kvůli řadě škůdců. Bakteriální zelenání citrusů (HLB) a další nemoci se rozšířily do většiny sadů ve státě Veracruz, odkud pochází 44 % národní produkce pomerančů. Šíření chorob způsobilo, že mnoho pěstitelů zcela přišlo o svou úrodu a někteří se rozhodli nechat své pomerančovníky odumřít a pěstovat jiné plodiny s větší odolností vůči chorobám a lepší ziskovostí.

Ministerstvo zemědělství Mexika uvádí, že v roce 2022 bylo sklizeno více než 4,8 milionu tun, což bylo o 5,6 % více proti roku 2021 a nejvíce za poslední desetiletí. Mexiko je tak dlouhodobě na čtvrtém místě mezi světovými producenty. Hlavním odbytištěm mexických pomerančů jsou Spojené státy americké, které z Mexika v loňském roce pokryly 30 % svého dovozu. Mexické pomeranče se dodávají do Nizozemska, Japonska, Guatemaly, Číny, Indie, Hondurasu, Chile, Uruguaye, Španělska nebo Kanady.

Autor: Paul Richard, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Mexico City. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj

• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí

Doporučujeme