Přes nejrůznější investiční pobídky, daňová zvýhodnění v ekonomických zónách nebo mezistátní dohody není podnikání v nejlidnatější arabské zemi stále jednoduchou záležitostí. O to více je třeba vyzdvihovat úspěchy podobné tomu, který se nedávno podařil české společnosti Simone Research Group, která se před dvěma lety oficiálně přihlásila do výběrového řízení na dodání softwaru pro simulaci plynárenských sítí.
Během několikerého vyjednávání v Egyptě zároveň využili také asistence obchodního úseku českého velvyslanectví v Káhiře, který pomáhal překonávat překážky v místě a zároveň poskytl komunikační podporu se společností GASCO. Po více než roce se nakonec kontrakt podařilo dotáhnout do konce.
ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody
Simone Research Group byla založena jako odnož Českého plynárenského podniku a Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd ČR. Firma úspěšně dodává a prodává softwarové systémy pro simulaci a optimalizaci přepravy a distribuci plynu ve více než 50 zemích světa. Jejich systém nachází široké uplatnění zejména v oblastech projekce potrubních systémů, plánování provozních režimů, dispečerského řízení plynárenských soustav nebo výcviku personálu.
Egypt zefektivňuje energetiku
Přestože Egypt podobně jako většina světa usiluje o co největší zastoupení obnovitelných zdrojů ve své energetice a kontinuálně posiluje investice do solárních a větrných elektráren i do oblasti zeleného vodíku, bez energie z fosilních paliv se ještě nějakou dobu neobejde, neboť představují přes 80 % egyptského energetického mixu.
Na příkladu úspěchu Simone Research Group je však dobře patrná snaha Egypta postupně zefektivňovat využití své energetické infrastruktury, což je s ohledem na prudce rostoucí počet obyvatel i vnější vlivy, jako jsou klimatická změna či nestabilita, v regionu logické.