Mise podpořená americkým State Departmentem v rámci tzv. programu NEXT nabídla české delegaci unikátní sondu do amerického jaderného průmyslu i souvisejícího výzkumu a poskytla i odpovědi na praktické otázky, jako jsou financování rozvoje malých modulárních reaktorů či schvalovací procesy nových technologií. Akci podpořila i ČR v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie.
Česká delegace oficiálně nazvaná Czechia NEXT Study Tour“ navštívila ve dnech od 1. do 11. prosince 2024 Texas, Washington D.C., Maryland a Virginii. Cílem bylo podpořit spolupráci v oblasti malých modulárních reaktorů (SMR) a pokročilých jaderných technologiích.
ExportMag.cz: Startupy v USA? To není jen Silicon Valley
Delegace navštívila Washington, D.C., Texaskou univerzitu A&M v College Station a demonstrační centrum hlubinných izolací v Cameronu, také ve státě Texas. Mise se setkala s partnery z federální, státní i místní správy, jakož i soukromého sektoru a univerzit, kteří jsou průkopníky v prosazování nové generace pokročilých amerických jaderných technologií.
Vysoce postavení představitelé Úřadu pro mezinárodní bezpečnost a nešíření zbraní amerického ministerstva zahraniční projednali s delegací témata, jako jsou rozvoj pracovních sil, regulatorní prostředí, možnosti pokročilých technologií, zapojení stakeholderů a otázky jaderné bezpečnosti. Delegaci přivítali také zástupci amerického ministerstva energetiky a průmyslu. Delegace si mohla prohlédnout simulátory malých modulárních reaktorů a vedla diskuze s experty z privátního sektoru i zástupci univerzit. Setkání proběhlo i se zástupci Nucelar Energy Institute, který sdružuje přední americké jaderné obchodní společnosti.
Mise byla realizována v rámci iniciativy Nuclear Expediting the Energy Transition (NEXT) One Stop Shop, kterou ministerstvo zahraničí USA spustilo jako součást programu Foundational Infrastructure for Responsible Use of Small Modular Reactor Technology (FIRST), jenž byl zahájen v roce 2019.
Delegaci vedl Jan Prášil, ředitel odboru strategie, výzkumu a mezinárodní spolupráce v jaderné energetice Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Mise, kterou podpořila v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie i česká vláda, je důkazem toho, že i s přihlédnutím k vývoji výběrového řízení na výstavbu nových konvenčních jaderných zdrojů i procesu výběru technologického partner ČEZ pro vývoj malých modulárních reaktorů zůstává jaderná spolupráce USA a ČR jedním z pilířů vzájemných vztahů s velkým obchodním i vědecko-výzkumným potenciálem.