Dokument popisuje monitorovací kroky, které povedou všechna ministerstva ke splnění reforem a investic a zároveň upravuje způsob, jakým bude Česko vykazovat jejich plnění Evropské komisi.
„Česká republika podpisem provozního ujednání učinila zásadní krok a splnila klíčovou podmínku k tomu, aby mohla požádat o platby z fondu obnovy. Podpis dokumentu je výsledkem více než půlročního vyjednávání Ministerstva průmyslu a obchodu a dalších resortů s Evropskou komisí,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Na základě průběžného vyhodnocování plánu podá Česko Evropské komisi první žádost o výplatu finančních prostředků na podzim letošního roku. Žádost bude informovat o plnění 37 dílčích cílů, k nimž se Česko zavázalo. Za první žádost o výplatu obdrží ČR z evropského fondu finanční prostředky ve výši 1 066 888 563 EUR. V tuto chvíli je za Českou republiku již 14 cílů splněno, dalších 21 cílů je realizováno dle stanoveného harmonogramu a očekává se jejich splnění v následujících měsících.
V rámci první žádosti budou zrealizovány reformy a investice napříč resorty, které jsou do implementace Národního plánu obnovy zapojeny. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podpořilo nejméně 4 102 základních a středních škol a pro dálkové studium zakoupilo 74 tisíc tabletů, notebooků a mobilních telefonů. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo nový stavební zákon, který přinese zrychlení a zjednodušení procesu povolování staveb. Česká onkologická společnost ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví představí Národní onkologický program, jehož cílem je snížení počtu nových případů nádorových onemocnění, prodloužení a zlepšení kvality života onkologických pacientů či zajištění dostupnosti vysoce specializované onkologické péče. Ministerstvo dopravy dokončuje výstavbu přejezdů s modernizovaným světelným výstražným systémem, což přispěje ke zvýšení bezpečnosti na železničních přejezdech, a zároveň vybuduje cyklostezky a bezbariérové trasy pro pěší, jako součást aktivní mobility ve městech.
Platby z evropského fondu závisí na tom, jak Česko provede reformy a investice zahrnuté do Národního plánu obnovy. Pokud ČR bude svůj plán plnit, může čerpat dotace v celkové výši 7,1 mld. EUR.
Český plán má šest pilířů: Digitální transformaci, ekologickou transformaci a fyzickou infrastrukturu, vzdělávání a trh práce, výzkum, vývoj a inovace, veřejnou správu a zdravotnictví. Reformy a investice v rámci plánu se budou provádět po celou dobu fungování Nástroje pro oživení a odolnost, tedy do roku 2026. Nástroj pro oživení a odolnost je jádrem nástroje NextGenerationEU, který poskytne 800 miliard eur na podporu investic a reforem v celé Evropské unii.