Česká videohra válcuje žebříčky prodejnosti. Pomůže i turismu v Kutné Hoře a Českém ráji

Za událostí sezony v herním průmyslu stojí Češi. Miliardové tržby i euforické recenze sklízí ve světě počítačová hra Kingdom Come: Deliverance 2, kterou vydalo pražské studio Warhorse. Z jejího úspěchu budou těžit i podnikatelé na Kutnohorsku či v okolí hradu Trosky, kde se příběh zasazený do českého středověku odehrává.

Je to poprask, asi jako kdyby byl český film hlavním favoritem na Oskara a diváci na jeho premiéru stáli dlouhé fronty před kiny v mnoha zemích světa. Zhruba takovou událostí je v herním průmyslu vydání dlouho očekávané české počítačové hry Kingdom Come: Deliverance 2 (KCD 2), kterou na začátku února vypustilo do světa pražské studio Warhorse po šesti letech vývoje.

Na hře se podíleli i přední čeští herci. Svůj hlas a tvář propůjčili některým postavám v příběhu třeba Marek Vašut, Petr Nárožný, Pavel Zedníček nebo Ondřej Vetchý.

Fanoušci doma i ve světě, kteří si oblíbili už první díl rytířského eposu z doby krále Václava IV., houfně objednávali pokračování ještě v předprodejích. A hned 4. února, kdy měla hra světovou premiéru, přesáhly prodeje jeden milion kopií. Tím se už první den zaplatila celá šestiletá práce firmy, v níž v současnosti působí na 250 lidí. Náklady na vývoj a propagaci KCD 2 jsou odhadovány někde kolem jedné miliardy korun.

Recenzenti chválí příběh o českém rytíři jako hru roku

Titul se okamžitě vyhoupl na první místo v žebříčku aktuálně nejprodávanějších her na platformě Steam, což je největší globální online obchod s hrami. Příběh z české historie zároveň sbírá od kritiků jednu pochvalnou recenzi za druhou, přičemž je řazen k žhavým favoritům na ocenění Hra roku v soutěži The Game Awards. Recenzenti chválí hlavně silný příběh, snahu realisticky zachytit atmosféru syrového středověku i podmanivou grafiku a hudbu. Na databázi Metacritic, která průměruje recenze z mnoha zdrojů, atakuje KCD 2 vysoce nadprůměrné hodnocení 90/100.

Hra zahrnuje bitvy s množstvím postav, což testuje výkonnost současného počítačového hardwaru na maximum.

A spanilá jízda pokračuje. Studio Warhorse 14 dní po startu prodeje oznámilo, že titul dosáhl na další milník. „Dva miliony kopií prodány za méně než dva týdny! Připíjíme vám všem na to, že jste pomohli KCD 2 k triumfu,“ vzkázalo studio svým fanouškům. Pro srovnání, prvního dílu se od vydání v roce 2018 do současnosti prodalo asi osm milionů kopií a za celou dobu měl utržit „jen“ něco přes dvě miliardy korun.

Dvojka teď míří ještě k daleko většímu obchodnímu úspěchu. Už po pouhých dvou týdnech tržby zřejmě přesáhly tři miliardy korun. Roli sehrává i to, že novinky v herním průmyslu se prodávají dráž, cena pak v čase postupně klesá. Navíc výdělek zvyšují různé prémiové edice. Zatímco základní verze KCD 2 se v současnosti prodává v ceně kolem 1400 korun, například sběratelská edice, která zahrnuje vedle samotné hry i bonusové předměty, jako je soška rytíře nebo látková mapa středověké Kutné Hory, vyjde skoro na deset tisíc.

V Česku je už na 180 studií, se svými hrami prorazila v Číně i USA

Hned po vydání se tak KCD 2 stala zatím nejúspěšnějším produktem tuzemského herního průmyslu a završuje jeho vzestup na globální scénu. Nejde totiž o jediný úspěch českých vývojářů z poslední doby. Třeba střílečka Gray Zone Warfare od brněnského studia Madfinger Games se loni dostala do žebříčku 20 nejvýdělečnějších her na PC na platformě Steam a připsala si za necelý rok od vydání asi 1,5 milionu prodaných kopií.

Podle odhadu Asociace českých herních vývojářů utržilo odvětví v roce 2023 zhruba 7,6 miliardy korun.

Autoři již několik let prodávané strategické sci-fi hry Factorio zase vydali v říjnu rozšíření nazvané Space Age, kterého se jen během prvních několika týdnů prodalo přes 400 tisíc kopií. Factorio přitom vyvíjí už od roku 2012 pouze malá partička několika nadšenců z pražského WuBe Software „na koleně“, ale nakonec předčili produkci daleko větších světových studií. Jen do konce roku 2023 se postupně prodalo 3,5 milionu kopií Factoria a firma už počítá tržby v řádu miliard korun, které navíc dál rostou.

Nejen díky těmto úspěchům začíná být Česko ve výrobě videoher velmocí. Podle odhadu Asociace českých herních vývojářů utržilo odvětví v roce 2023 zhruba 7,6 miliardy korun a počet tuzemských studií přesáhl 180. Přitom 90 procent těchto podniků jsou české firmy, jen desetinu spoluvlastní zahraniční investoři.

Jde navíc přesně o ten typ znalostního oboru, na jakých chce česká ekonomika v budoucnu stavět. Má minimální spotřebu zdrojů, extrémně vysokou přidanou hodnotou a těží hlavně z nápadů a kreativity nadaných tvůrců. A pro hry je trhem celá planeta, přičemž díky digitální distribuci odpadají i problémy s dopravou a geografickou vzdáleností zákazníků. „Odvětví je silně proexportní, až 98 procent zákazníků je ze zahraničí, zejména z USA, Německa, Velké Británie, Ruska a Číny,“ uvádí Asociace českých herních vývojářů.

Kutná Hora chystá pro hráče nové trasy, spolupracuje i pivovar Malešov

V případě titulů, které si berou za téma českou historii, navíc fungují hry podobně jako filmy i jako dobrá reklama na Českou republiku a její turistické cíle. Právě díky aktuálnímu úspěchu KCD 2 čekají některé české regiony příval fanoušků, kteří si budou chtít v reálu prohlédnout místa, v nichž se historický epos odehrává.

Zápletka zavede hráče nejen do Kutné Hory, ale také do kostnice v Sedleci.

Už první díl KCD takto dobře zafungoval. Jeho děj provedl hráče krajinou Posázaví. Na zámku v Ratajích pak vznikla expozice, která na hru odkazuje, a jednou ročně se tam koná fanouškovský festival. Do malého městysu, který by jinak byl pro zahraniční turisty naprosto pod rozlišovací schopnost, tak jezdí nadšenci až ze zámoří. Prohlídkový okruh zaměřený na první díl KCD zprovoznil také klášter ve městě Sázava. A na tvrzi Malešov nabízí turistům společnost The Chamber výpravnou únikovou hru na motivy KCD, v níž vystupují živí figuranti v roli zbrojnošů či lukostřelců.

Druhý díl historické ságy přenesl děj pro změnu do oblasti dnešního České ráje v okolí hradu Trosky a dále na Kutnohorsko. Autoři přitom vytvořili virtuální verzi gotické Kutné Hory, v níž se snažili město zobrazit pokud možno věrohodně, tak jak vypadalo a fungovalo na počátku 15. století. Právě sugestivní ztvárnění středověkého důlního centra patří k recenzenty nejvíce chváleným prvkům hry.

Provozovatelé restaurací, hotelů a dalších turistických služeb na Kutnohorsku se tak nyní chystají na příval hráčů. Město připravuje hned dvě nové turistické trasy, které budou fandům určeny. První bude podle Kutnohorského deníku kostýmovaná prohlídka nazvaná Odhalte mincmistrovo tajemství. Ta bude mimo jiné zahrnovat ukázku ražby grošů nebo středověkou hostinu.

Druhou trasu tvoří 30 zastavení, které si turisté budou moci sami projít a informace k zajímavým místům spojeným se hrou prohlížet v mobilní aplikaci. Cesta je zavede i na další atrakce Kutnohorska. Zahrnuje různé úkoly. „Budou provázet turisty tradiční stezkou po mlýnech mezi Kutnou Horou a Malešovem, (umožní) interaktivní prohlídku tvrze či možnost objevit dosud turisticky neznámá místa, jako je například Suchdol,“ informovala v Kutnohorském deníku Andrea Kapounková, ředitelka Průvodcovské služby Kutná Hora.

Turisty provede po stopách hry speciální web

Pro české i zahraniční fanoušky úspěšné herní série se rozjíždí projekt KCD Live. Ten má fenomén videohry propojit právě s reálnými místy a turistickými zážitky. Na projektu spojili síly nejen tvůrci hry a města a obce ztvárněné ve hře, ale také agentura CzechTourism, provozovatelé turistických služeb a další partneři. Společně spustili v češtině i angličtině web www.kcdlive.eu. Zájemce tam najde tipy na výlety, ubytování, muzea, stravování či zážitky.

„Hráči chtějí poznat místa ze hry na vlastní kůži. KCD Live jim nabízí možnost vydat se po stopách Jindřicha ze Skalice (ústřední postavy příběhu), navštívit skutečné lokace a prožít dobrodružství v autentickém prostředí. Zkušenosti s prvním dílem ukázaly, že hra přilákala tisíce turistů na místa, která znají z virtuálního světa,“ říká koordinátor projektu KCD Live Ondřej Slačálek.

“Autentická atmosféra KCD II je fantastickým způsobem, jak představit Česko světu. Nejen ikonická místa, ale i méně známé historické lokality mohou díky hře přitáhnout nové návštěvníky a nabídnout jim jedinečný zážitek,“ dodává ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller. Agentura vedle spolupráce na projektu KCD live nabízí informace o místech spojených s hrou i prostřednictvím speciální sekce na portálu Kudy z nudy. Zahraniční turisté najdou tipy k poznávání středověkých Čech také na webu VisitCzechia.

Na projektu město spolupracuje mimo jiné s pivovarem Malešov a věří, že do regionu teď začne jezdit i nový typ návštěvníků – počítačoví hráči. V letošní sezoně jde pro Kutnou Horu už o druhý vítaný podnět pro růst turismu. Historické město zároveň slaví 30 let od zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO, k čemuž plánuje také speciální akce a propagaci.

Přečtěte si více o tom, jak české regiony těží z popularity českých filmů a počítačových her

Na fanoušky hry KCD 2 se chystá také Český ráj a zřícenina pevnosti Trosky. Ta je ve hře představena tak, jak vypadala ještě jako plně funkční hrad v předvečer husitských válek. Provozovatelé turistických služeb přitom věří, že hra představí region nejen zahraničním návštěvníkům, ale přiláká i početnou komunitu českých fanoušků, která se počítá řádově na statisíce hráčů.

Hry vydělávají víc než filmy i hudba

Vzestup tuzemských herních studií přichází ve správný čas. Obor celosvětově už dávno nechal co do tržeb daleko za sebou výdělky filmového i hudebního průmyslu. Nárůst prodeje videoher přišel zejména v době pandemie, kdy spotřebitelé zavření doma rádi sáhli po dostupné zábavě na počítačích. V roce 2020 tak dosáhly globální tržby oboru 159 miliard dolarů. Nyní se pomalu blíží hranici 190 miliard dolarů ročně. A česká studia si začínají z tohoto koláče brát stále znatelnější podíl.

Diplomatický trapas ukázal rostoucí význam videoher

Aktuální drtivý úspěch série Kingdom Come: Deliverance je vnímán jako přelomový moment pro český herní průmysl. Něco podobného znamenala pro Poláky herní sága Zaklínač (The Witcher), s níž je nyní KCD často srovnána.

Jen do roku 2023 prodalo polské studio CD Projekt Red v rámci třídílné série Zaklínač přes 75 milionů kopií. Fenomenální úspěch hry paradoxně daleko překonal popularitu původních knih polského spisovatele Andrzeje Sapkowského, který postavu nájemného lovce příšer vytvořil. A úspěch herního Zaklínače motivoval následně streamovací službu Netflix k natočení výpravného televizního seriálu.

Se Zaklínačem se pojí i jedna starší epizoda, která ovšem názorně ilustruje růst významu původně podceňovaného odvětví, jímž je vývoj her. Když byl v roce 2011 v Polsku na návštěvě tehdejší americký prezident Barack Obama, dostal od tamějšího premiéra Donalda Tuska jako dárek právě hru Zaklínač 2. To vzbudilo rozpaky. Zvykem je při takových návštěvách darovat něco pro hostitelskou zemi typického a reprezentativního. Dnes se ale už nad byznysovou silou her a jejich reklamní funkcí pro zemi původu nikdo nepozastaví. Děj Zaklínače se sice odehrává ve fiktivním světě s prvky magie, zjevně se ale autoři inspirovali v reáliích středověkého Polska. U série KCD je provázání s českou historií a lokalitami jednoznačná. Například v prvním díle autoři převedli krajinu Posázáví mezi Ratajemi a městem Sázava do hry v přesném provedení v podstatě v poměru jedna k jedné.

Tomáš Stingl

• Oblasti podnikání: Kreativní průmysly | Software a ICT služby

Doporučujeme