Rostoucí příjmy, kontakt s různými kulturami a kuchyněmi a vnímání vína jako zdravější alternativy k ostatním alkoholickým nápojům vede Estonce k objevování vín z celého světa.
České pivo má v Estonsku díky své prestižní pověsti silné postavení, čeští výrobci dováží množství srovnatelné s německým (více než milion eur v roce 2022) či belgickým exportem (přes 850 tisíc eur), přičemž český dovoz v loňském roce dosáhl hodnoty 868 tisíc eur. Na estonském trhu lze pravidelně zakoupit výrobky minimálně deseti českých pivovarů, česká piva jsou nabízena také v restauracích a barech. Trh je tak do značné míry nasycen, nově příchozí pivovary musí zaujmout buď cenou, zajímavým příběhem či unikátním pivem.
ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí
Navzdory tomu ale zůstává prostor pro české pivní speciály nabízené v pivotékách a specializovaných obchodech. Jedním takovým speciálem byl nefiltrovaný ležák z pivovaru Pilsner Urquell, který se sice vaří každoročně k oslavě výroční založení plzeňského pivovaru, do Estonska ale byl dovezen poprvé. Velvyslanectví České republiky v Estonsku hostilo v polovině října ve svých prostorách prezentační akci pro zhruba čtyřicet obchodních partnerů a prodejců českého piva v Estonsku. Také na recepci u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa velvyslanectví nabízelo piva ze tří českých pivovarů.
Trh s českým vínem se rodí
Naopak trh s českým vínem se v Estonsku teprve rodí, dovoz z České republiky byl v roce 2022 skromný a činil 46 tisíc eur. To ostře kontrastuje s předními vývozci, jako jsou Francie a Itálie, jejichž vývoz přesahuje 21 milionů eur ročně. Estonský trh s nápoji ale vykazuje v sektoru vína meziroční nárůst o 6,73 %. K růstu odvětví významně přispívají vinařské festivaly a cestovní ruch, přičemž návštěvníci se na maloobchodních nákupech alkoholu podílejí přibližně 20 %.
Současně roste poptávka po ekologických a udržitelných vínech, což je v souladu s celosvětovým trendem ekologicky uvědomělé spotřeby. Rozvoj vinařského průmyslu podporuje také silný hospodářský růst, prosperující cestovní ruch a členství Estonska v EU, které usnadňuje dovoz evropských vín.
Mise českých vinařů a someliérů
S cílem podpořit vnímání Česka jako země produkující špičková vína zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Estonsku cestu českých vinařů a someliérů do Estonska. Projekt podpořený v rámci společného meziresortního programu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) zahrnoval odbornou přednášku pro absolventy a studenty Estonské someliérské asociace. Expertka českého Národního vinařského centra Dagmar Fialová představila dvaceti pěti posluchačům vinařské regiony Česka a na vzorcích ze čtrnácti vinařství demonstrovala rozmanitost české produkce.
Následovala řízená ochutnávka spojená s prezentací pěti vinařství zapojených do projektu (Obelisk, Krásná hora, Vinné sklepy Kutná hora, Vinařství Špalek a Thaya) pro přibližně čtyřicet zástupců importérů vína, obchodníků a restauratérů. Cílem akce bylo přesvědčit estonské komerční partnery, že česká vína mohou konkurovat cenou a především kvalitou vínům ze zavedených trhů v západní Evropě. Závěrem projekt nabídl ještě ochutnávku pro laickou veřejnost a vinařské nadšence. I této akce se zúčastnilo přibližně dvacet pět lidí.
Zdůraznění jedinečných kvalit a konkurenceschopnosti českých vín prostřednictvím odborných přednášek a degustačních akcí přispěje ke zvýšení povědomí o českém víně jak mezi odborníky (vždyť učebnice užívaná v someliérských kurzech o České republice nabízí sotva jednu dvoustranu), tak obchodníky, kteří následně přesvědčí své zákazníky, aby dali přednost českým vínům proti francouzské či italské produkci.