Mezi nejnovější instalace se řadí lustry pro hotel St. Regis v Kuwait City, které dodala a nainstalovala firma Lasvit. V „perle Zálivu“, jak se Kuvajtu přezdívá, se nejvíce zviditelňují díla v tradičním sklářském sektoru, který je velmi vyhledávaný díky propojení unikátního designu s kuvajtskými tradicemi a kulturou.
Impozantní křišťálové lustry můžeme obdivovat nejnověji v luxusním hotelu St. Regis, v němž kuvajtská vláda hostí zahraniční delegace. Toto umělecké dílo od české firmy Lasvit bylo navrženo tak, aby připomínalo kuvajtskou námořní tradici a křivky tradičních lodí dhow, které hrály zásadní roli v zásobování v drsných pouštních podmínkách. Dhow zajišťovaly přístup k životně důležité pitné vodě, zdrojům obživy, rybám, perlám a dalším komoditám, které se do Kuvajtu dovážely zejména z Indie a dále přepravovaly na sever až do Evropy.
ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii
Dva lustry společnosti Lasvit byly dokončeny letos v březnu a zdobí luxusní prostory hotelové lobby a baru. Další křišťálový lustr od společnosti Lasvit vyobrazující létající ptáky je veřejně přístupný v luxusní zóně nákupního centra The Avenues Mall. Mnoho dalších nádherných děl se pak nachází v soukromých vilách významných kuvajtských obchodnických rodin.
Další pozoruhodná světelná instalace, jež nese příznačný název The Pearl Dive, kterou vytvořila česká sklářská společnosti Lasvit, se nachází v moderním obchodním centru Assima Mall v srdci Kuwait City. Toto dynamické světelné dílo vzdává hold bohaté kuvajtské historii a tradici lovu perel, jež připomíná významný aspekt kulturního dědictví v éře „před ropou“.
Umělecké dílo navržené Kateřinou Handlovou je podle Guinessovy knihy rekordů uznáváno za největší lustr svého druhu na světě. Instalace umělecky vyobrazuje tradiční rybářské sítě. Ty jsou protkány osvětlením v uzlících sítě, která zachycuje plovoucí křišťálové bubliny, perly a rybky v odstínech mořské modře. Dílo reprezentuje podstatu tradičního kuvajtského námořního, obchodního a rybářského odkazu, jenž zůstává hluboce zakotven v srdci tamní kultury.
Lustr z Jizerských hor
Kuwait Investment Authority (KIA) je nejstarším suverénním investičním fondem na světě a umisťuje se v první pětici nejbohatších fondů svého druhu. Hlavním úkolem tohoto fondu je spravovat finanční rezervy Kuvajtu plynoucí z ropných příjmů, aby byla zajištěna dlouhodobá prosperita budoucím generacím v éře „po ropě“. V lobby nově postaveného sídla této velkolepé investiční instituce lemuje strop hlavní haly rozsáhlý umělecký lustr inspirovaný mořskými vlnami a perlami, připomínající bohaté námořní dědictví Kuvajtu.

Tento lustr vytvořila severočeská společnost Aldit, která designuje a vyrábí jedinečná svítidla na zakázku představující centrální prvky moderních interiérů. Design lustru čerpá inspiraci z tradičních rybářských sítí s křišťálovými perlami a bublinami v barevných odstínech odrážejících mořské vlny. Toto umělecké dílo nejen zvyšuje estetickou hodnotu a pozitivní vjem při vstupu do prostorné haly KIA, ale rovněž vzdává hold kuvajtskému kulturnímu odkazu.
Kuvajťané ocení um i kvalitu
Řada úspěchů českých firem, jež se opakovaně uplatňují na kuvajtském trhu, dokládá bohatou tradici česko-kuvajtských obchodních a kulturních vazeb. Kuvajt skýtá pro český design nevyčerpaný potenciál možností. Movití investoři do místních architektonických skvostů umí ocenit unikátní design a řešení na míru vlastním představám. Česká designová díla jsou v Kuvajtu dlouhodobě hodnocena pro své výjimečně kvalitní a inovativní zpracování, flexibilitu v uměleckém vyjádření místních specifických kulturních prvků, jakož i dobré zkušenosti s českými firmami. Pozitivní reference se v Kuvajtu šíří a unikátní umělecká díla se tak vynořují společně s novými jedinečnými stavbami a stávají se perlami této přímořské země.