Součástí mise byla také účast české výpravy na veletrhu World Hydrogen Summit v Rotterdamu, kterého se každý rok účastní nejdůležitější dodavatelé z více než 100 zemí z celého světa. Podnikatelské mise se zúčastnilo celkem 6 českých firem.
V rámci podnikatelské mise dodavatelů vybavení a techniky pro segment vodíkových technologií do Nizozemska měly české firmy možnost prohlédnout si plánovanou vodíkovou infrastrukturu a představit své inovace světovým lídrům vodíkových technologií. „České firmy mají v oblasti vodíku co nabídnout a zapojují se do celého dodavatelského řetězce. V Rotterdamu se pod hlavičkou CzechTrade prezentovali výrobci nádrží nebo tlakových lahví pro uskladnění a transport vodíku či výrobce armatur nebo zařízení pro testování palivových článků. Například česká firma ComAp, která je dnes globálním lídrem v oblasti řídících systémů pro energetiku,“ říká Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.
Nizozemsko, které každý rok vyprodukuje více než 9 milionů m3 fosilního vodíku a má více než 1 000 kilometrů vodíkového potrubí, je pro firmy příležitostí, jak české technologie zapojit do evropské vodíkové infrastruktury. Podnikatelské mise, která byla podpořena z projektů na podporu ekonomické diplomacie PROPED, se zúčastnilo celkem 6 českých firem nabízejících nejrůznější řešení pro odvětví výroby, dopravy, využití či skladování vodíku.
CzechTrade spouští nové služby. Designové inovace zvyšují konkurenceschopnost exportérů
„Vyvíjíme a vyrábíme elektroniku a testovací zařízení a vodík je pro nás hlavním byznysem. Na této akci byl jasně vidět posun od vizí k praktickým aplikacím zejména v energetice. Podnikatelská mise v čele s CzechTrade nám přinesla nové, velmi zajímavé kontakty,“ říká Radek Novák, obchodní ředitel firmy Kolibrik.net, která poskytuje kompletní řadu elektronických řešení pro vodíkový průmysl.
Dále se mise zúčastnily firmy Baest Machines and Structures dodávající nádrže pro skladování plynného vodíku, ComAp zabývající se automatizací a inteligentním řízení a výroby energie nebo Cylinders Holding, která poskytuje automatické, bezpečné a dálkové ovládání zásobníků vodíku. V neposlední řadě také společnost Armatury Group nabízející technická řešení pro různá odvětví vodíku, jejíž zástupci si nejvíce pochvalovali návštěvu přístavu v Rotterdamu, kde s místními odborníky využití vodíkových technologií konzultovali.
„Dokončili jsme úspěšné testování armatur na vodík, které nám otevírá cestu na globální trhy. Na prezentaci v přístavu u firmy Gasunie nám byly představeny perspektivní vodíkové projekty, u kterých bychom nechtěli chybět,“ říká Petr Bolík, obchodní ředitel divize plyn Armatury Group pro západní Evropu.
Součástí podnikatelské mise byla také zastávka na největší globální vodíkové akci World Hydrogen Summit, která každý rok přiláká více než 11 tisíc odborných návštěvníků. „Jsme rádi, že jsme po úspěšné misi v Japonsku mohli podpořit české vodíkové high-tech firmy na Wolrd Hydrogen Summitu, kterého se účastní nejdůležitější hráči z více než 100 zemí celého světa,“ dodává generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.