Podnikatelská mise organizovaná Svazem průmyslu a dopravy ČR při příležitosti pracovní návštěvy ministra dopravy Martina Kupky zavítala do Atlanty, San Franciska a Detroitu. Delegaci vedl viceprezident SP ČR Bohdan Wojnar. Na programu byly odborné exkurze, business setkání a networkingové akce s americkými partnery.
Spojené státy jsou strategickým partnerem pro český průmysl a inovace. České podniky mají světově konkurenceschopné produkty a technologie, které mohou uspět na americkém trhu. Cílem mise bylo posílit obchodní vztahy, představit české inovace a hledat nové příležitosti pro české firmy.
„I v tomto roce přivážíme do USA špičkovou českou technologii, služby a firmy, které se chtějí prosadit v oborech s vysokou přidanou hodnotou. Chytrá mobilita, digitalizace, AI, technologické služby, inovativní řešení v automotive či čisté mobilitě nebo systémy dálkového řízení, ochrana před kybernetickými útoky jsou témata společné pracovní cesty s delegací podnikatelů a zástupců akademické sféry. Věřím, že naše úsilí a podpora vytváří stabilní odrazový můstek či platformu pro všechny firmy a výzkumné týmy, které se chtějí ve Spojených státech prosadit,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.
ExportMag.cz: Startupy v USA? To není jen Silicon Valley
„Jsme přesvědčeni, že tato mise významně přispěje k rozvoji hospodářských vazeb mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými. Prostřednictvím produktivního dialogu a spolupráce můžeme prozkoumat nové možnosti investic, obchodu a spolupráce, které mohou být přínosem pro všechny strany,“ prohlásil Bohdan Wojnar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
„V teritoriu máme zkušené odborníky, kteří disponují cennými obchodními kontakty, proto se CzechTrade v rámci mise podílí na realizaci B2B eventů. S firmami budeme dále spolupracovat i po ukončení mise, abychom zajistili maximální přínos této cesty i z dlouhodobého hlediska. Zájem o konzultace na nedávném Meeting Pointu CzechTrade i nárůst dotazů ohledně expanze do Spojených států amerických nám potvrzuje, že tento trh je pro české exportéry klíčový,“ uvedl Pavel Eichner, ředitel regionálního centra CzechTrade Severní Amerika.
Příležitost nejen pro inovátory v dopravě
Podnikatelskou delegaci tvořilo 47 účastníků z řad českých firem a institucí. Mise byla zaměřena na firmy a výzkumné týmy z oblastí dopravy, automotive a smart mobility, dále letectví, inovací v dopravě, dronů, logistiky, kosmických technologií a aplikací. Cílem mise bylo prohloubit spolupráci mezi českými a americkými partnery, posílit obchodní vazby a navázat nové strategické spolupráce.
Klíčové body programu:
- Exkurze v Curiosity Lab v Atlantě – centrum zaměřené na testování autonomních vozidel a inovace v dopravě.
- Business event na Georgia Tech – setkání s odborníky v oblasti chytré mobility a infrastruktury.
- Exkurze ve společnosti Nuro v San Francisku – průkopník autonomních doručovacích vozidel.
- Návštěva testovacího centra GoMentum Station – jedno z největších testovacích center pro autonomní vozidla v USA.
- Networkingové akce v Atlantě, San Francisku a Detroitu – setkání se zástupci firem, investorů a inovátorů.
- Návštěva University of Michigan – spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje v automobilovém průmyslu a chytré mobilitě.
Možnost být součástí podnikatelské mise přivítala společnost Apify, která je nyní se svým týmem přímo v Silicon Valley. „Apify umožňuje firmám těžit data z webu, což se v dnešní době hodí stále více, ať už třeba pro sledování konkurence, analýzu trhu nebo pro získávání dat pro AI aplikace či agenty. Silicon Valley je světovým epicentrem AI inovací, a proto je skvělé, že Ministerstvo dopravy a Svaz průmyslu a dopravy ČR zavítá se svou misí i sem,“ komentoval účast na misi Jan Čurn, CEO a spoluzakladatel Apify.
K delegaci se připojili i zástupci firmy Auxilium Cyber Security, která se specializuje na automobilovou kybernetickou bezpečnost. „V Detroitu máme laboratoř pro testování kybernetické bezpečnosti automotive komponent a celých vozidel. V rámci mise chceme prohloubit spolupráci s existujícími klienty z řad amerických automobilek a jejich dodavatelů a také prozkoumat nové obchodní příležitosti,“ řekl Martin Pozděna, jednatel a Managing Director Auxilium Cyber Security s.r.o.
Podporu při jednáních s americkými protějšky měly české firmy také díky účasti České exportní banky. „Jsme rádi, že můžeme české firmy podpořit přímo při jednáních s jejich americkými partnery,“ uvedl Miroslav Stříbrný, ředitel úseku obchodu a exportního financování České exportní banky. „ČEB nabízí nejen odběratelské financování, ale i úvěry na investice pro české firmy, které plánují vstup, akvizice nebo rozšíření své působnosti na trhu ve Spojených státech.“
Hned dva zástupce na misi vyslalo Vysoké učení technické v Brně. „VUT v Brně vnímá tuto misi jako významnou příležitost pro rozvoj strategických oblastí naší univerzity, jako jsou vesmírné a letecké technologie, elektromobilita či automotive. Je pro nás klíčové rozvíjet spolupráci, která podpoří nejen vědecký pokrok, ale i jeho aplikaci v průmyslové sféře a inovacích budoucnosti,“ řekla Mariana Tesařová, vedoucí Oddělení internacionalizace na VUT.
Účastníci z Fakulty strojního inženýrství VUT chtěli posílit zejména spolupráci v oblastech automotive a aerospace. „V obou oborech patří naše fakulta mezi tuzemskou špičku v oblasti výzkumu a vývoje a máme co nabídnout i v silné mezinárodní konkurenci. Spojení akademických a průmyslových sil nám umožní nejen obohatit vzdělávací proces, ale také přispět k rozvoji nových podnikatelských příležitostí a k přenosu našich výzkumných výsledků do praxe,“ dodal děkan Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, Jiří Hlinka.
Adam Skokan, vedoucí oblasti autonomní mobility v Centru dopravního výzkumu k misi dodal: „Spojené státy jsou lídrem v testování autonomních systémů, propojení chytré infrastruktury a rozvoji inovací v dopravě. Navázání spolupráce s předními technologickými firmami a výzkumnými institucemi umožní přenést osvědčené postupy do českého prostředí, obohatit výzkum o zkušenosti v oblasti bezpečnosti provozu autonomních vozidel a podpořit jejich efektivní integraci do dopravního systému.“
Cesty se účastnila také firma COPS Solutions, která se specializuje na venture-building digitálních spin-offů a pomáhá firmám škálovat jejich podnikání „Naše zkušenost z předchozí mise potvrdila potenciál amerického trhu. Tato mise je pro nás jedinečnou příležitostí k účasti na technických návštěvách, workshopech a jednáních s předními americkými globálními technologickými a inovativními firmami a k urychlení našich plánů na expanzi a růst na americkém trhu,“ řekl Ondřej Dvořák, CEO společnosti COPS Solutions.
Logio poskytuje strategické poradenství a softwarová řešení pro optimalizaci dodavatelských řetězců. „Již řadu let exportujeme tuto jedinečnou kombinaci do celého světa a pomáháme firmám automatizovat a efektivně řídit zásoby, ceny a logistiku. Spojené státy vnímáme jako dynamický trh, který je otevřený novým přístupům a technologiím. Proto v této obchodní misi vidíme skvělou příležitost představit naše řešení a navázat strategická partnerství,“ řekl Jan Jirovec, Partner.
Jiří Nekovář, Founder společnosti marsmars také přiblížil svá očekávání od mise: „Naší specializací je zákaznická cesta v digitálním prodeji. Jsme přesvědčeni, že to je zlatý grál (nejen) digitálních byznysů. Po pozitivních zpětných vazbách na lokálním trhu máme zájem posilovat kvalitu customer journey amerických klientů. Od mise očekáváme zajímavý networking a ještě detailnější přehled o nejnovějších trendech v e-commerce, které následně využijeme ke zvýšení efektivity a inovací pro naše klienty.“