České vysoké školy včetně VŠTE budou vyvíjet nové technologie pro udržitelnost

Projekt MATUR, který získal podporu z Operačního programu Jan Amos Komenský ve výzvě Špičkový výzkum, bude v příštích pěti letech zaměstnávat téměř dvě stovky vědců.

Ti se budou díky podpoře přes 460 milionů věnovat vývoji nových materiálů a technologií pro udržitelný rozvoj. Na projektu bude spolupracovat i VŠTE.

Ilustrační fotografie

Realizace začala 1. října 2023 pod vedením Fakulty materiálově-technologické VŠB-TUO (FMT), do projektu se ale zapojí i výzkumníci dalších fakult a vědeckých center VŠB-TUO. Dalšími partnery jsou Ústav fyziky materiálů Akademie věd ČR, Vysoká škola chemicko-technologická, Univerzita Palackého, VUT Brno a Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích.

Projekt bude členěn do 4 výzkumných záměrů a hlavními principy jsou udržitelnost, inovativnost, vývoj nových materiálů a technologií a pozitivní dopady na cirkulární ekonomiku. Kromě nových technologií a inovací uplatnitelných v praxi bude výsledkem nejméně 200 publikací, 8 patentů, 15 mezinárodních grantů, 44 národních grantů a 58 mobilit. Čeští vědci se během projektu propojí s 25 institucemi z 15 zemí. Řešitelé chtějí navázat partnerství s kolegy z Japonska nebo Belgie.

Na VŠTE budou odborníci pracovat na vývoji materiálů pro vysokoteplotní technologie v energetice. Konkrétně jsou to materiály pro akumulaci vysoko potenciální tepelné energie, materiály pro akumulaci, uvolňování a transport vodíku. Dále se na VŠTE bude zkoumat mikrostrukturní stabilita, mechanické vlastnosti a korozní odolnost svarových spojů v energetických zařízeních. Vzhledem k zaměření vysoké školy také bude probíhat výzkum v oblasti silikátů pro technologie 3D tisku a v oblasti hybridních betonových směsí s využitím recyklátů a se samočistícími schopnostmi.

Redakčně upravená tisková zpráva VŠTE v Českých Budějovicích

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme