Spolupráce se zaměří na klíčové technologické oblasti, kde Tchaj-wan vykazuje silnou pozici na globálním trhu. Česká republika podporuje tchajwanské investory v rámci plánovaných investičních projektů a rozšíření dodavatelského řetězce, což přináší nové příležitosti pro technologický rozvoj.
Podpisem memoranda dojde k dalšímu prohloubení ekonomických a kulturních vztahů. V říjnu 2024 bylo v Brně založeno společné česko-tchajwanské čipové výzkumné centrum (ACDRC), které sdružuje odborníky z VUT a Masarykovy univerzity v Brně a ČVUT v Praze.
„V úzké spolupráci s Tchaj-wanem jsme v minulém roce uspořádali několik významných akcí a misí zaměřených zejména na polovodiče, a jsme rádi, že vidíme velký zájem tchajwanských firem o Českou republiku,“ říká vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko.
ACDRC: Čipové centrum posílí spolupráci Česka a Tchaj-wanu
Na základě memoranda bude zřízeno specializované servisní centrum pro tchajwanské investory, které pomůže překonávat kulturní a ekonomické rozdíly. Centrum bude úzce spolupracovat s CzechInvestem. Státní investiční a rozvojová společnost (SIRS) bude v případě zájmu strategických investorů připravovat vhodné pozemky pro jejich zasídlení v Česku. Pozornost bude věnována především Ústeckému a Karlovarskému kraji, a také dalším regionům, které mohou nabídnout vhodné podmínky pro podnikatelské záměry tchajwanskych firem.
„Memorandum vnímáme jako další krok k posílení spolupráce mezi oběma partnery a podporu nejen pro příchod nových investorů, ale také pro technologický rozvoj domácích dodavatelských řetězců. Spolupráce s tchajwanským servisním centrem umožní CzechInvestu lépe identifikovat specifické potřeby a očekávání tchajwanských investorů a poskytovat své služby tak, aby byly site na míru jejich požadavkům,” uvedl Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.
CzechInvest registruje několik tchajwanských firem se zájmem o umístění svých investičních záměrů v Česku. Tchaj-wan je aktuálně 4. nejvýznamnější zdroj zahraničních investic v Česku z hlediska počtu vytvořených pracovních míst. Memorandum je součástí širšího projektu spolupráce, který zahrnuje oblasti vědy, výzkumu, vzdělávání a ekonomické výměny.
Memorandum představuje významný krok v prohlubování vzájemných ekonomických vztahů mezi Českou republikou a Tchaj-wanem a otevírá nové možnosti pro strategickou a další spolupráci v průmyslovém a technologickém rozvoji.