České firmy a výzkumná pracoviště měly unikátní možnost jednat se zástupci Indické kosmické agentury (ISRO), Indické asociace kosmického průmyslu (ISpA) a předních firem indického kosmického průmyslu.
„Jde o první kosmický průmyslový den, který v České republice s Indií pořádáme,“ uvedl ředitel Odboru ITS, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy Václav Kobera. „Navazujeme tak na loňské české předsednictví v Radě EU, během kterého jsme v Praze pořádali setkání zástupců Evropské komise a členských států EU se zástupci států Indo-Pacifiku,“ dodává Kobera.
Po představení českého a indického kosmického průmyslu proběhly bilaterální schůzky firem, které budou jednat o spolupráci na společných projektech a možných dodávkách špičkových českých technologií pro indický kosmický program. Předmětem prezentací byla také výměna zkušeností z investicemi českých firem v Indii a indických firem v České republice.
Ve středu 19. a čtvrtek 20. dubna zamířila indická delegace do pražského sídla Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) a také na prohlídku českých kosmických firem v Praze a Brně, kde pokračovala jednání o konkrétní spolupráci přímo ve výrobních prostorách.
Česká firma bude dodávat kompletní informační systémy pro vlaky do Indie. Část výroby lokalizuje
„Vzhledem k velikosti a vyspělosti indického kosmického trhu a rostoucím kapacitám českého průmyslu i výzkumných pracovišť je pro nás důležité zaměřit se nyní na diskusi o konkrétních možnostech spolupráce,“ doplnil Ondřej Šváb, vedoucí Oddělení kosmických technologií a aplikací Ministerstva dopravy.
Česko-indický průmyslový den v kosmických aktivitách se uskutečnil v rámci projektů podpory ekonomické diplomacie. Incomingovou misi indického kosmického průmyslu do České republiky organizuje Velvyslanectvím České republiky v Dillí a Ministerstvo dopravy.
Indické firmy mají zájem o kosmické aplikace z VUT
Česko-indického průmyslového dne se zúčastnila Skupina vědců z Vysokého učení technického v Brně (VUT) vedená univerzitním koordinátorem pro oblast SPACE Vratislavem Šáleným.
Po představení českého a indického kosmického průmyslu proběhly bilaterální schůzky o spolupráci na společných projektech a možných dodávkách špičkových českých technologií pro indický kosmický program. Z těchto jednání vyplynuly pro VUT konkrétní možnosti spolupráce.
Od ročníku 2022 – 2023 lze na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) studovat nový navazující magisterský program Space Applications, který vznikl na základě poptávky průmyslových partnerů a je vyučován pouze v angličtině. Garant programu Tomáš Götthans z Ústavu radioelektroniky jednal s indickými zástupci o výměnných studentských i zaměstnaneckých stážích mezi VUT a indickými univerzitami.
V oblasti výzkumu a vývoje projevila zájem o spolupráci s VUT firma Kepler Aerospace z centra indického kosmického průmyslu Bengalúru, která se zabývá návrhem a vývojem malých satelitů a návrhem, výrobou a řízením obranných systémů. Firma chce pilotně otestovat simulační softwarovou platformu Uptimai při návrhu svých satelitů.
Autory platformy Uptimai jsou absolventi Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT Martin Kubíček a Tomáš Koutník, kteří tuto platformu rozvíjeli v inkubátoru kosmických projektů ESA BIC Prague. Indické partnery zaujal především unikátní algoritmus chytré optimalizace, který z malých souborů dat získává maximum informací pomocí prvků umělé inteligence.
Jan Král, další zástupce Ústavu radioelektroniky na FEKT, představil aplikaci umělé inteligence při zpracování signálu. Na základě zájmu indické strany o tuto aplikaci nyní probíhají jednání o rámci a financování úvodní spolupráce.
„VUT se otevírají nové možnosti spolupráce se silným partnerem, který je v kosmických aplikacích dlouhodobě úspěšný, a který chce v této oblasti do budoucna výrazně růst. Navíc je to partner, který má k českému průmyslu historicky velmi blízko a je velmi vstřícný a otevřený,“ řekl po skončení Česko-indického průmyslového dne Vratislav Šálený.
Indická kosmická ekonomika pracovala v roce 2022 s rozpočtem 8 mld. USD (cca 170 mld. Kč). Do roku 2033 má dosáhnout hodnoty 50 mld. USD (cca 1.075 mld.). Více informací na Indian Space Research Organisation.