Budoucnost Evropy a Afriky je s ohledem na geografickou blízkost propojená a navrhované aktivity přispějí k stabilizaci a sociálně-ekonomickému rozvoji afrických zemí. „Každý rok bude vyčleněno 100 milionů korun na zlepšení bezpečnosti, ekonomického a sociálního rozvoje. V praxi to znamená na příklad, že přispějeme k ochraně hranic, k tvorbě nových pracovních míst, podpoříme vzdělávání dětí, budování silnic či zdrojů pitné vody, přispějeme k prevenci konfliktů nebo podpoříme nezávislé novináře,“ řekl k plánům pro rok 2020 ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Program umožní aktivní zapojení českých firem, neziskového i veřejného sektoru komplexními řešeními. Čeští realizátoři disponují specifickými kompetencemi, s jejichž využitím může ČR přispět k stabilizaci a rozvoji tranzitních a zdrojových zemí migrace.
ČR v Africe zintenzivňuje své aktivity. V roce 2019 jsme otevřeli velvyslanectví v Mali, a to i s ohledem na přítomnost Armády ČR v zemi. Naši vojáci se podílí na stabilizaci křehké oblasti Sahelu, od roku 2013 působí ve Výcvikové misi EU (EU Training Mission Mali) a na jaře letošního roku dokonce převezmou velení této operace.
Prostřednictvím schváleného Programu aktivit na podporu zdrojových a tranzitních zemí migrace v Africe v období 2020–2022 budou podpořeny a dále rozvinuty dosavadní aktivity v humanitární, rozvojové a ekonomické oblasti.