„S Avio jsme uzavřeli kontrakt na dodání našeho softwaru, který využívá umělou inteligenci ke statistické analýze. To znamená, že pomáháme určit vlivy různých veličin na jednotlivé komponenty, a tím umožňujeme zefektivnění výroby a zvýšení spolehlivosti výrobků,” vysvětluje Martin Kubíček, generální ředitel Uptim.ai. „Tento kontrakt je pro nás významným milníkem, jelikož se jedná o naši první plně komerční spolupráci se společností Avio. Avio je leader ve svém oboru, být oficiální součástí jeho dodavatelského řetězce tak považujeme za velký úspěch.”
Startup Uptim.ai se věnuje vývoji algoritmů pravděpodobnosti, které poskytují jedinečný pohled na statistický vliv různých parametrů, a nachází tak uplatnění v řešením každodenních inženýrských problémů všech průmyslových odvětví. Počátky firmy souvisí s výzkumem jejího ředitele Martina Kubíčka, který se během doktorského studia na University of Strathclyde ve Skotsku zabýval hypersonickým prouděním a simulacemi návratu do vesmíru. Následně vznikl startup, který v roce 2018 získal podporu inkubátoru kosmických technologií ESA BIC Czech Republic.
Od dokončení inkubace v roce 2020 se startupu podařilo navázat spolupráce v oblasti kosmického průmyslu i dalších odvětví. Společně s Avio a TekRevolution již například kooperovali na ESA kontraktu, který byl podpořen i českým Ministerstvem dopravy.
Vesmírný podzim se blíží. Chystá se festival kosmického průmyslu Czech Space Week
„Úspěchy absolventů naší inkubace dokazují, že ESA BIC Czech Republic podporuje firmy se skutečným potenciálem, kterým pomáhá uspět na trhu. Díky naší pomoci proměňují první prototypy ve skutečné produkty a získávají první zákazníky. Věřím, že příklady jako je Uptim.ai pomohou dalším lidem s nápady na využití kosmických technologií získat odvahu, přihlásit se k inkubaci a rozjet vlastní podnikání,“ komentuje úspěchy startupu Ivo Denemark, ředitel divize startupů a venture fondů a agentury CzechInvest, která program ESA BIC Czech Republic spravuje.
„Podpora ESA BIC Czech Republic sehrála v růstu našeho podnikání zásadní roli. V době inkubace byl náš produkt stále v počáteční fázi. Díky ESA BIC jsme ho byli schopni dodat na trh v podobě MVP. Získali jsem tak možnost propagovat náš software do velkých OEM firem a mohli jsme se zúčastnit větších výzev. Důležitým faktorem byla také důvěryhodnost, kterou nám inkubace v ESA BIC přinesla. AI technologie v inženýrství jsou do jisté míry novum a některé firmy jsou k nim skeptické. Záštita ESA BIC nám dodává věrohodnost a prestiž,” hodnotí zpětně rozjezd svého podnikání Kubíček.