Český železniční průmysl v roce 2024 opět rostl

ACRI – Asociace podniků českého železničního průmyslu zveřejnila souhrnné výsledky za rok 2024, které potvrzují další růst odvětví. Celkový obrat dosáhl 133 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 2,3 %.

Export nadále zůstává klíčovým pilířem sektoru a tvoří 50 % celkového obratu, stejně jako v předchozím roce. 

Ilustrační fotografie | kaprik / Shutterstock.com

Současně tento výsledek kontrastuje s celkovým vývojem průmyslové výroby v ČR, která v roce 2024 zaznamenala meziroční pokles o 1,4 %. Za celou Evropskou unii pak průmyslová výroba v roce 2024 meziročně klesla o 2,5 % a například v Německu se propadla meziročně o téměř 5 %. 

„V železniční dopravě vidíme velký potenciál, a proto do ní vláda každoročně investuje desítky miliard. Připravujeme výstavbu vysokorychlostních tratí, prostřednictvím ETCS zvyšujeme bezpečnost železnice, rekonstruujeme železniční stanice a nejvýznamnější železniční uzly, v soutěžích pro dopravce chceme zvyšovat komfort pro cestující. V neposlední řadě otevíráme také příležitosti pro naše firmy v zahraničí. To všechno přináší železničnímu průmyslu celou řadu příležitostí doma i ve světě a na jeho výsledcích je vidět, že je dokáže využít,“ komentuje výsledky prezentované ACRI ministr dopravy Martin Kupka. 

Technologie brání hackerům ochromit dopravu v tunelech, projekt podpořila TA ČR

„Český železniční průmysl se dlouhodobě řadí mezi klíčové tahouny české ekonomiky. Našim firmám se daří úspěšně získávat zakázky na nejnáročnějších trzích, kde ale často stojí proti nekalé asijské konkurenci, která využívá nefér obchodní praktiky – především nedovolené subvencování ze strany svých vlád,“ říká Marie Vopálenská, generální ředitelka ACRI, a dodává: „Díky tomu, že klíčovou prioritou českých firem jsou investice do inovací, vlastní výzkum či zkušebnictví a nejmodernější výrobní technologie, si české společnosti upevňují pozici na globální scéně. Střední Evropa a Česká republika se tak stále více stávají klíčovým centrem průmyslové produkce v oblasti dopravy.“ 

Silný export a investice do inovací 

České společnosti v roce 2024 významně investovaly do inovací. Zaměřily se především na oblasti bezpečnosti, automatizace výroby, autonomních technologií a vysokorychlostní železniční dopravy. Tyto investice nejen zvyšují efektivitu a kvalitu výroby, ale také posilují dlouhodobou konkurenceschopnost českého železničního průmyslu na globálním trhu. 

Mezinárodní spolupráce ACRI a ekonomická diplomacie 

V roce 2024 se ACRI a její členské firmy aktivně podílely na expanzi na zahraniční trhy. Na veletrhu InnoTrans 2024 v Berlíně české firmy uzavřely zakázky přesahující miliardu korun a představily inovace, které posilují konkurenceschopnost českého železničního průmyslu. 

Mezi hlavní úspěchy patří představení rychlovlaků ComfortJet pro vysokorychlostní tratě a nových tramvají pro německé město Bonn. CZ LOKO představilo modernizovanou lokomotivu EffiShunter 1000 a expanzi na skandinávské trhy. AŽD Praha demonstrovala nejnovější autonomní řešení pro železniční zabezpečení a dálkově řízené provozy. Významné postavení si upevnily také české společnosti vyrábějící klíčové komponenty. Například Bonatrans představil inovativní kola a nápravové systémy, které splňují nejpřísnější evropské normy a zvyšují bezpečnost i komfort cestování. 

Ilustrační fotografie

Obchodní mise vedly do Izraele, Kataru, Indie a Itálie. V Izraeli jednali zástupci českých firem o městské dopravě a zabezpečovacích systémech, zatímco v Kataru se zaměřili na elektrifikaci veřejné dopravy a autonomní mobilitu​. V Indii vidí české podniky potenciál v projektu Vande Bharat Express a v dodávkách pro metro​. S italskými partnery hovořily o možnosti výroby bezemisních regionálních vlaků za 800 milionů eur​. 

ACRI se podílí na projektech ekonomické diplomacie PROPED a úzce spolupracuje s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zahraničních věcí na účasti českých firem na klíčových železničních veletrzích. Díky těmto aktivitám český železniční průmysl nadále posiluje svou mezinárodní konkurenceschopnost a rozšiřuje exportní příležitosti. 

Podpůrné aktivity v roce 2025 

V roce 2025 se ACRI zaměří na pokračování podpory domácích i mezinárodních obchodních aktivit českého železničního průmyslu. V rámci společné účasti na zahraničních veletrzích se firmy sdružené v ACRI zúčastní TRAKO v polském Gdaňsku a EURASIA RAIL v Istanbulu, kde budou prezentovat český železniční průmysl na mezinárodní úrovni. 

Redakčně upravená tisková zpráva Asociace podniků českého železničního průmyslu
• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika | Průmysl

Doporučujeme