Zasedání Komise proběhlo při příležitosti oficiální návštěvy prezidentky Moldavské republiky Maiy Sandu, která svým závěrečným slovem na česko-moldavském businessovém fóru podpořila společně s prezidentem České republiky, Petrem Pavlem, a ministrem průmyslu a obchodu, Jozefem Síkelou, který fórum hostil, obchodní spolupráci obou zemí.
Komise hraje významnou roli v koordinaci a rozvoji dvoustranných hospodářských vztahů mezi Českou a Moldavskou republikou, představuje tak jednu z nejdůležitějších platforem pro podporu českých podnikatelů, kteří mají zájem působit a rozvíjet své aktivity v Moldavsku.
České straně Komise předsedal vrchní ředitel sekce EU a zahraničního obchodu Ministerstva průmyslu a obchodu David Müller. Předsedou moldavské části Komise a vedoucím moldavské delegace byl státní tajemník ministerstva hospodářského rozvoje a digitalizace Vadim Gumene, jehož do Prahy doprovázela početná delegace zástupců moldavských ministerstev, státních agentur a institucí. Delegace byla doprovázena zástupci významných moldavských institucí, včetně agentur a asociací podporujících navazování obchodních vazeb.
ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody
Páté zasedání Komise proběhlo po pěti letech, kdy komise nezasedala od roku 2018 z důvodu pandemie covidu-19 a ruské agrese vůči Ukrajině, která silně dopadla i na Moldavsko, a to přílivem válečných uprchlíků, ztrátou exportních trhů a energetickou krizí.
Probíhala bilaterální a odborná jednání o oblastech energetiky, spolupráce v oblasti zemědělství, ochrany životního prostředí a turismu. Odpolední program byl vyplněn česko-moldavským business forem, kterého se zúčastnily desítky zástupců českých a moldavských společností a institucí.
Organizátory fóra bylo Ministerstvo průmyslu a obchodu společně se Svazem průmyslu a dopravy. Za MPO vystoupil David Müller, vrchní ředitel sekce EU a zahraničního obchodu, který zdůraznil, že: „Ruská agrese [vůči Ukrajině] dopadla i na Moldavsko, které čelí dopadům ruského vydírání v oblasti energetiky, ruská agrese se dále odrazila na ztrátě exportních tras a trhů pro moldavský vývoz. Avšak společným úsilím se Moldavsku a jeho evropským partnerům podařilo tuto krizovou situaci zvládnout a dokázat tak, že, když je potřeba, nezůstane pouze u slov.“ Společně s výše uvedenými významnými hosty vystoupili se svými příspěvky zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR, Invest Moldova Agency a EGAP.
Programu 17. října dominovalo plenární zasedání Komise v dopoledních hodinách, které proběhlo tradičně v konstruktivním duchu a bylo zakončeno podpisem protokolu. Program dne byl doplněn bilaterálními jednáními zástupců české a moldavské strany, kteří společně diskutovali body další vzájemné spolupráce v oblastech dopravy, zemědělství a podpory podnikání a sdílení zkušeností spojených s přijímáním norem Evropské unie, což je téma pro moldavskou stranu aktuální vzhledem k jejímu statusu kandidátské země.