Mise začala schůzkami a jednáními v Kyjevě, a to zejména s představiteli nákupních departamentů dvou nejvýznamnějších ukrajinských průmyslových skupin DTEK Energo a MetInvest Holding, které vyznačují průmyslový rozvoj země.
Obě ukrajinské společnosti pociťují deficit řady položek náhradních dílů, které se buď vyráběly v ukrajinských závodech, které se nyní nacházejí na okupovaném území, nebo se dovážely před válkou z ruského nebo běloruského trhu. Část položek dokážou vyrobit ve vlastních závodech, ale velký sortiment budou rovněž objednávat v zahraničí.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
V této situaci mají české podniky příležitost nabídnout konkurenceschopné řešení, jelikož zpravidla mají zkušenosti výroby podle bývalých sovětských norem a často disponují i výkresy na určité díly. České firmy si již dávno vytvořily na ukrajinském trhu jméno technicky kvalitních a spolehlivých dodavatelů. Část účastníků delegace dodává do obou skupin a v rámci schůzek obnovili své kontakty, osobně projednali podrobnosti stávajících nebo plánovaných dodávek.
Dněpropetrovská oblast je jedním z klíčových průmyslových regionů Ukrajiny, kde sídlí těžební, zpracovatelské a metalurgické závody. V regionu se těží železné a titanové rudy. V Dněpropetrovské oblasti strávila delegace dva dny.
První den dopoledne proběhlo česko-ukrajinské fórum na Dněpropetrovské hospodářské komoře, kam dorazilo na 60 ukrajinských podniků jak z Dněpropetrovské, tak i sousedních Záporožské a Poltavské oblastí. Zástupci českých podniků se po delší době osobně setkali se svými stálými zákazníky a rovněž se seznámili s novými místními podniky.
V sousedním městě Kamjanské zavítala delegace do metalurgického závodu KametStaľ, který je členem skupiny Metinvest Holding. Zde proběhla jednání s vedením podniku a technickými odborníky o provozu a problémech, se kterými se závod potýká, a jaká technická řešení mohou české podniky poskytnout. Rovněž se projednávala procedura účasti zahraničních dodavatelů v tendrech.
Posledním bodem programu prvního dne se stala návštěva strojírenského podniku, který rozšířil výrobní sortiment v návaznosti na vojenskou ekonomiku a poptává řadu strojů, nástrojů a technologií zpracování.
Finální den mise byl věnován návštěvě těžebního a chemického podniku Vilnohirsk Mining and Metallurgical Plant. Podnik je členem skupiny UMCC, která vlastní dva kamenolomy na těžbu titanových rud (ilmenit, rutil) a výrobu sklářského písku. Těžba byla zahájena na konci 50. let minulého století a nyní dno kamenolomu měří stovky kilometrů čtverečných a připomíná kosmické krajiny. Delegaci především zajímalo kompletní zařízení na skývku a přepravu zeminy.
Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Ukrajina – Kyjev.
Doporučujeme




