Úkolem Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV), což je poradní orgán EU, je poskytovat stanoviska k legislativním návrhům Evropské komise a hájit zájmy zaměstnavatelů, odborů a dalších organizací občanské společnosti.
Jeho místopředsedkyní byla tento týden zvolena Alena Mastantuono, která je členkou EHSV od roku 2019 a zastupuje největší českou podnikatelskou organizaci – Hospodářskou komoru ČR – u asociace evropských hospodářských komor Eurochambres. Češka nahradí v nové funkci Krzysztofa Patera, bývalého polského ministra pro sociální záležitosti. Její zvolení ještě podléhá potvrzení celým výborem na začátku nového funkčního období EHSV.
Tak vysoko bude mít Komora v Bruselu zástupce poprvé
Jde o historický úspěch, protože žádný český zástupce dosud na takto vysokou pozici v tomto vlivném poradním orgánu Evropské unie nedosáhl. „Blahopřeji Aleně k úspěchu. Je to ocenění její dlouholeté profesionální práce ve prospěch podnikatelů. Její energie a cílevědomost jsou zárukou kvality a také hmatatelných výsledků. Hospodářská komora vnímá tuto volbu nejen jako ocenění práce Aleny, ale také jako další důležitý krok při prosazování zájmů českých podnikatelů v Bruselu, především našich klíčových snah o snižování regulační a byrokratické zátěže a podporu konkurenceschopného podnikatelského prostředí v celé EU. S ohledem na drtivou podporu kandidatury Aleny Mastantuono, která získala přes devadesát procent hlasů, má podle mého názoru velmi silný mandát k prosazování důležitých změn a korekcí v evropské agendě,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.
Co je EHSV
Výbor disponuje 329 členy z celé Evropské unie, z nichž 12 pochází z České republiky. Ta je v EHSV plnohodnotně zastoupena od roku 2004, kdy vstoupila do EU. Členové jsou jmenováni Radou EU na návrh členských států a jejich mandát je pětiletý s možností obnovení.
EHSV je jedním z devíti hlavních orgánů EU a byl založen Římskými smlouvami v roce 1957. Jeho úkolem je zapojovat ekonomické a sociální zájmové skupiny do tvorby evropské legislativy. Funguje jako fórum pro dialog mezi občanskou společností a institucemi EU, čímž přispívá k vyváženému rozhodování na evropské úrovni.
Členové EHSV připravují stanoviska k návrhům právních předpisů EU, která jsou projednávána v sekcích výboru a následně schvalována na jeho plénu. Tento proces se podobá fungování Evropského parlamentu a umožňuje ovlivňovat evropské politiky ještě před jejich schválením.
Česko bude mít ve vedení výboru silné slovo v době, kdy EU čelí řadě výzev
Česká místopředsedkyně s 20letou zkušeností v oblasti evropských záležitostí do funkce nastupuje v době, kdy v hlavních městech členských států narůstají obavy o budoucí směřování Evropské unie. Geopolitické změny, rostoucí regulace a ekonomické výzvy představují zásadní otázky pro budoucí konkurenceschopnost evropského hospodářství. „Mým cílem je zajistit, aby v rámci předsednictví EHSV zazněl hlas podnikatelů jako klíčových stavebních kamenů Evropy. Evropské firmy čelí složité situaci, která vyžaduje aktivní kroky ke snížení administrativní zátěže a zlepšení podnikatelského prostředí. Právě na tyto oblasti se chci v příštích letech soustředit,“ uvedla Alena Mastantuono.
Hospodářská komora ČR navrhuje kroky ke snížení ceny energií
Češka má vliv i na korekci Green Dealu
Její zvolení do vedení výboru posílí vliv České republiky na evropskou legislativu, která ovlivňuje podnikatelské prostředí nejen v Česku, ale i v celé EU. Alena Mastantuono, která ve výboru nyní zastává post místopředsedkyně sekce TEN (doprava, energetika, infrastruktura a informační společnost) patří v EHSV k nejaktivnějším členům a je zpravodajkou k celé řadě stanovisek z oblasti energetiky a vnitřního trhu, včetně korekce Green Dealu. Z pozice místopředsedkyně sekce ovlivňuje výběr stanovisek, koordinuje a připravuje pozměňovací návrhy ke stanoviskům a vyjednává se zástupci Komise, Parlamentu a Rady.