Výstava navázala na předchozí úspěšná představení ve světě a prezentovala nejenom proslulé české sklo, ale propagovala i Českou republiku a turismus. Výstava se nesla v duchu oslav 105. výročí vzniku samostatného Československa a zároveň 100. výročí založení Turecké republiky.
Akci uspořádal Generální konzulát ČR v Istanbulu za významné podpory Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Výstava se svým rozsahem konala v Turecku vůbec poprvé v novodobé historii České republiky.
Sklářští mistři měli možnost se představit nejenom před laickou i odbornou veřejností, ale také před osobnostmi turecké veřejné, kulturní a obchodní sféry, zahraničními diplomaty a dalšími významnými hosty, a navázat tak i nové umělecké i obchodní kontakty.
ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii
Během tří dnů navštívili skláře stovky návštěvníků. Výstava byla koncipována zároveň jako prodejní a zájemci si mohli sklářské výrobky objednat. Zisk generovaný z prodaného zboží bude českými firmami a umělci poukázán na turecký humanitární projekt Blocks for Hope. Tento udržitelný projekt v kampusu univerzity Mustafa Kemal v provincii Hatay poskytne dočasné komunitní bydlení přeživším zemětřesení a následně pak bude sloužit jako ubytovna pro studenty.
Unikátní exponáty a sklářské umění prezentoval Svaz výrobců skla a bižuterie, za osobní účasti prezidenta svazu Pavla Kopáčka. Návštěvníci měli možnost obdivovat produkci JSB Bijoux, JK3 Bijoux, Misamo, Waga Atelier a Glass Art – Jiřina Tauchmanová. Společnost JBX Promotion v rámci tří módních přehlídek představila šperky a bižuterii, které s velkým úspěchem a ohlasem předvedly modelky z agentury Miss České republiky pod vedením Milana Kohouta.
Dalibor Šilhavý, předseda Českého a moravského sklářského klastru, přivezl do Istanbulu díla Blanky Adensamové, Jiřího Šuhájka, Vladimíra Kleina, Břetislava Nováka, Ivana Mareše, Bohuslava Eliáše, Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského. Expozici dále doplnily úchvatné plastiky Ivany Mašitové, Jitky Skuhravé a společnosti Crystal Caviar.
Své umělecké sklo a bohatou rodinnou tradici již od roku 1932 prezentovala společnost Halama – Czech Art Crystal. Unikátní broušené a ryté sklo pak také firma Ladislav Ševčík – Bohemia Crystal. Prostřednictvím tureckých obchodních partnerů předvedla svůj design i světoznámá sklárna Moser a společnost Lasvit. Zájem vzbudily exponáty firem Klimchi, Kavalier a Anima Hookah, která si získala přízeň návštěvníků i praktickou ukázkou svých designových vodních dýmek.
Zajímavým doplňkem výstavy byl 6 a půl tis. let starý subfosilní strom společnosti Subfossil Oak, který byl ve spolupráci s GK Istanbul následně darován archeologickému muzeu Istanbulské univerzity. Nezvykle dobře zachované dřevo stromu nese mnoho unikátních informací o své době, ty jsou nyní k dispozici také istanbulským archeologům. Tímto jedinečným darem byla podpořena spolupráce na česko-turecké akademické půdě.
V průběhu celé akce firmy bohatě využily možnosti velkoformátové audiovizuální prezentace, kde návštěvníkům předvedly názorně své portfolio i práci se sklem. V rámci propagace turismu a České republiky byla uvedena videa z produkce agentury CzechTourism a zejména pak propagace projektů Crystal Valley a Křišťálový ráj. Nechyběla ani distribuce tištěných materiálů #navštivtečesko. Svou přítomností podpořila české skláře i zástupkyně Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Tereza Kuncová.
Turecký dealer Škoda Auto Yüce pak doplnil lesk křišťálu prezentací automobilu Škoda Superb v luxusní verzi Laurin & Klement.