Čeští vědci hledají řešení, jak efektivně sdílet informace o vážných haváriích

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU) a Vysokého učení technického v Brně se v novém projektu zaměřili na návrh komplexního systému, který by podnikům a dalším subjektům umožnil jednodušeji komunikovat zkušenosti ze závažných chemických havárií.

V Česku dosud pokročilé nástroje k tomu, aby se zainteresovaní mohli efektivně poučit z vážných havárií, chyběly. Podniky přitom mají povinnost se při přípravě nové bezpečnostní zprávy poučit z událostí, které nastaly v jiných firmách.

Ilustrační fotografie

K haváriím například k únikům jedů, požárům či výbuchům tradičně dochází v objektech, kde se vyrábějí, používají nebo skladují nebezpečné látky. Tyto havárie pak vedou k ohrožení životů a zdraví lidí, hospodářských zvířat nebo životního prostředí.

Kdo může ze systému profitovat?

„Podniky mají ze zákona povinnost se při přípravě nové bezpečnostní zprávy poučit z minulých událostí, které nastaly v jiných firmách. Chybí nám ale platforma, kde by mohly informace získávat, případně i sdílet,“ přibližuje vedoucí výzkumu Petr Trávníček z Agronomické fakulty MENDELU.

Propojení se týká zhruba 200 podniků, hasičů, policistů, České inspekce životního prostředí, Státní inspekce práce, krajských hygienických stanic, Ministerstva životního prostředí, Českého báňského úřadu a řady dalších úřadů, ale také českých univerzit.

K energetické soběstačnosti čističek může přispět gastroodpad. Alternativu zkoumají vědci z MENDELU

V rámci projektu vědci monitorovali situaci ve vybraných podnicích, informace zjišťovali také prostřednictvím dotazníkových šetření. Na základě získaných dat o současném stavu pak do konce letošního roku plánují zpracovat komplexní systém, který by mohlo využít Ministerstvo životního prostředí. „Navrhneme variantní řešení – bude záležet na ministerstvu, jak celý systém nakonec nastaví,“ říká Trávníček.

Inspirace na západě Evropy

Inspiraci vědci hledají například ve Francii, Německu nebo Velké Británii, kde podobné systémy pro efektivní sdílení informací o závažných haváriích fungují. 

„Například Francouzi vytvořili velmi otevřený webový portál, kam se informace o haváriích a způsob poučení se z nich zaznamenávají. Každé dva roky také pořádají velké setkání, kam se sjíždějí odborníci z celé Evropy a sdílejí zkušenosti,“ popisuje expert MENDELU.

Jedním z výstupů projektu je odborný workshop, který se uskuteční 10. září v Brně. „Ke společné diskuzi se sejdou zástupci České inspekce životního prostředí, krajských úřadů i dalších institucí a průmyslu,“ říká Trávníček.

Vědcům z MENDELU pomáhá při pokusech na polní stanici robot

Projekt SAFE-BASE končí v závěru letošního roku. Od jara na něj ale částečně navazuje nový výzkum zaměřený na rizika spojená se stárnutím ve firmách. 

„Druhů stárnutí je celá řada. Stárnou technologie, stárnou technická zařízení nebo třeba i znalosti. Představte si situaci, kdy ve firmě máte nastavené pracovní postupy, v průběhu času se však vyvinou nové a bezpečnější postupy, vašemu podniku ale tyto informace chybí. Stárnou také vaši zaměstnanci a vy potřebujete, aby znalosti předali mladším spolupracovníkům,“ vyjmenovává Trávníček.

V západní Evropě je běžné, že inspekční orgány stav stárnutí ve firmách prověřují – v Česku ale nástroje chybí. „Cílem našeho výzkumu je proto navrhnout a otestovat konkrétní metodiku, podle které by Česká inspekce životního prostředí mohla podniky kontrolovat,“ vysvětluje zástupce MENDELU. Podklady chtějí vědci získat diskuzí se zainteresovanými subjekty, které propojili v rámci předchozího projektu, inspirovat se ale budou také v zahraničí – využijí například systém používaný v Itálii.

Projekt SAFE-AGEING potrvá do roku 2026. Stejně jako v předchozím případě na něm vědci z Agronomické fakulty MENDELU pracují spolu s kolegy z Fakulty strojního inženýrství VUT.

Redakčně upravená tisková zpráva MENDELU

• Oblasti podnikání: Chemický průmysl

Doporučujeme