S populací čítající ve volné přírodě kolem 200–250 kusů jedinců není překvapivé, že se západoafrický poddruh antilopy Derbyho dlouhodobě řadí mezi nejohroženější zvířata na světě. Z důvodu úbytku životního prostředí a nelegálního lovu se dnes západní poddruh antilopy Derbyho v Senegalu volně vyskytuje pouze v národním parku Niokolo Koba na jihovýchodě Senegalu.
Zatímco početnější východní poddruh je chován v několika zoologických zahradách, západní poddruh mimo Senegal nenajdeme. Vzhledem k vysokému stupni ohrožení byl pro tento poddruh zaveden záchranný chov v bezpečných rezervacích, na němž se kromě senegalské strany podílí pouze Česká republika.
ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
V lidské péči aktuálně žije okolo 170 jedinců v rezervacích Bandia a Fathala na západě Senegalu, což odpovídá přibližně 40 % všech žijících antilop tohoto poddruhu na celém světě. Do těchto dvou rezervací bylo počátečních šest kusů antilop přitom dovezeno teprve před necelým čtvrtstoletím místními záchranáři z národního parku Niokolo Koba. Záchrana největší antilopy na světě začala v roce 2000 a čeští vědci se na ní podílejí od samého počátku. Cílem vědců je zajistit dlouhodobě životaschopnou populaci antilop a zajistit, aby se antilopy, které nyní žijí v rezervacích Bandia a Fathala, mohly vrátit zpět do Národního parku Niokolo Koba.
Tým odborníků, vědců a studentů převážně z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze sdružený ve spolku Antelope Conservation (dříve Derbianus Conservation) poskytuje vědecké podklady pro rozhodování v oblasti ochrany přírody, buduje kapacity pro ochranu antilop a poskytuje podporu pro projekty v terénu. V současné době spolek rozšířil svoje působení na další druhy antilop a dalších býložravců na území západo a středoafrické savany, od Senegalu po Středoafrickou republiku. Tým Antelope Conservation již čtvrt století let usiluje o ochranu antilop a savany západní Afriky v čele s předsedkyní spolku, docentkou Karolínou Brandlovou.
„Na počátku spolupráce stála aktivita tehdejšího Velvyslanectví ČR v Dakaru, které aktivně pomohlo zprostředkovat kontakty a zahájit spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze. Již tehdy před čtvrtstoletím se do týmu zapojila prof. Pavla Hejcmanová, v té době ještě studentka doktorského studia, a zahájila výzkum potravních preferencí antilop Derbyho v Niokolo Koba. Od té doby se náš tým rozrůstá a antilopy se staly naší srdeční záležitostí,“ řekla Karolína Brandlová.
Zapojení místního obyvatelstva do ochrany antilop Derbyho
Přes dvacet let se český tým podílí na identifikacích matek a mláďat antilop v rezervacích a v roce 2020 vědci z ČZU v rezervacích Fathala a Bandia zorganizovali vzdělávací seminář pro místní.
„Udržitelné přežití druhu není možné bez podpory místních obyvatel a podporu mohou antilopy získat pouze tehdy, pokud je budou jejich spoluobyvatelé znát. Kromě šíření základních znalostí o ochraně přírody se tým Antelope Conservation snaží aktivně zapojit i místní vědce a studenty, v současné době ve spolupráci s několika místními univerzitami,“ vysvětlila Karolína Brandlová.
A dodala: „Antilopa Derbyho je jedním z klíčových druhů ekosystému Niokolo Koba, společně například se lvem, psem hyenovým nebo slonem. Ochrana parku je v současné době na dobré úrovni, a tak se i antilopám Derbyho daří celkově o něco lépe. I přes značný úbytek pytláctví ale počty antilop v parku nestoupají, náš tým stále pracuje na zodpovězení otázky, proč tomu tak je.“
Česká rozvojová pomoc přispívá ke studiu ohrožené antilopy Derbyho
V rámci oficiální rozvojové pomoci byl v roce 2024 skrze nástroj Malých lokálních projektů (dále jen MLP) podpořen projekt výstavby „Wildlife Ecology Lab“ v jihovýchodní části národního parku Niokolo Koba. Lokální organizace Panthera, se kterou český spolek Antelope Conservation dlouhodobě spolupracuje, navrhla projekt výstavby stanoviště a výzkumné laboratoře v odlehlé a na biodiverzitu bohaté části parku.
Své příznivce má antilopa Derbyho i v ČR. Úspěšná sbírka organizovaná prostřednictvím platformy Darujme.cz pomohla překlenout složité období pandemie, kdy byly rezervace zavřeny a chyběly jim obvyklé příjmy z turismu. Dny s antilopou nebo například Safari běh pro antilopu ve Dvoře Králové jsou jen některé z řady aktivit v českých zoologických aktivitách přispívajících k popularizaci tohoto kriticky ohroženého druhu.
Přestože se antilopám Derbyho aktuálně daří a mláďat každoročně přibývá, celková populace je stále málo početná a tak snahy českých vědců o záchranu antilopy Derbyho nekončí. I další druhy antilop jsou základními pilíři fungování ekosystému savany, pomáhají obnově původních porostů, tvoří přirozenou potravu šelem a důležitou součást přírodní rovnováhy.