Chytrá opatření proti viru. Program Czech Rise Up podporuje projekty v boji s pandemií

Materiál pro 3D tisk polomasky, tedy „těla“, respirátoru vyvinutého na ČVUT nebo ochranné membrány z nanovlákna. Příklady projektů, které Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podpořilo v rámci programu Czech Rise Up – Chytrá opatření proti Covid-19.

Projekt vznikl v reakci na šíření koronaviru s cílem podpořit technologická řešení, která boj s nemocí usnadňují a chrání zdraví lidí. V programu do konce dubna už přišlo 159 žádostí za 450 milionů korun, MPO je nyní vyhodnocuje a ty úspěšné postupně proplácí.        

Program vznikl v rekordně krátkém čase na základě bleskové analýzy potřeb, která se uskutečnila od 19. do 24. března 2020. Zapojily se do ní téměř čtyři stovky podnikatelů.

„Pandemie koronaviru úplně všechny přiměla k rychlým, nicméně funkčním řešením. Na prvním místě samozřejmě musí být ochrana zdraví. Pro zdraví podniků a konkurenceschopnost je přitom klíčové strategické myšlení a schopnost operativně reagovat. Právě s tímto vědomím jsme na MPO připravili zcela nové podpůrné programy zaměřené na chytrá technologická řešení. A v Czech Rise Up jsme už mohli podpořit první projekty,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Finanční podpora z Czech Rise Up je určena na rozšíření kapacit nebo zavedení výroby nových řešení ochranných pomůcek, jako jsou respirátory, ventilátory apod. Pomoc nabízí i dalším technologickým řešením, která mohou pomoci a pomáhají v boji s pandemií a zvládáním jejích následků.

Polomasky a membrány z nanovláken

„Chceme podpořit kvalitní projekty firem včetně start-upů i dalších institucí. Financujeme náklady, které jsou třeba pro rychlé zavedení řešení do praxe,“ upřesňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

„Podpořit jsme díky splnění stanovených kritérií mohli například 3D tisk polomasek od firmy 3Dees Industries, které tvoří „tělo“ respirátoru z dílny ČVUT nebo výrobu ochranných membrán z nanovlákna od společnosti InnoCure,“ doplňuje.    

Polomaska z dílny společnosti 3Dees Industries (více o firmě na BusinessInfo.cz) s vyměnitelným P3 externím filtrem od firmy SIGMA je certifikována na stupeň ochrany FFP3. Tvoří „tělo“ respirátoru CIIRC RP95, který vyvinulo ČVUT. Má potřebný certifikát z Výzkumného a vývojového ústavu. V rámci podpořeného projektu firma 3Dees Industries řeší zejména pořízení materiálu na 3D tisk maskové části respirátoru s využitím technologie MultiJet Fusion. To umožňuje tisk v maximální kapacitě tak, aby se kompletní respirátory mohly zdravotnickým zařízením, složkám IZS i dalším dodávat co nejrychleji.

Ochranné membrány z nanovlákna firma  InoCure vyrábí tak, že nanovlákna tvořená hladinovým elektrostatickým kombinuje s ochranou úrovně FPP3. Podpořený projekt má za cíl vytvořit zařízení pro průmyslovou produkci 20 000 membrán pro respirátory FFP3 denně. V jeho rámci se rovněž má vyvinout materiál, který zabraňuje šíření COVID-19 a stanovit metodika měření účinnosti filtrace.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nejen v boji s koronavirem podporuje moderní technologie, inovace a tuzemský průmysl jako takový. Kromě Czech Rise Up je tak mimo jiné k dispozici pomoc z programu Technologie COVID-19. Využít ji lze na podporu růstu a posílení konkurenceschopnosti malých a středních podniků, které vyrábí zdravotnické prostředky a prostředky osobních ochrany nebo likvidují infekční odpad.

Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme