Ve finále uspěly 3 projekty – EKUSTIK s inovativním nábytkem pro hudební studia, GRIXI s pokročilým systémem odpružení pro jednostopá vozidla a projekt Karla Laciny zaměřený na rychlou diagnostiku pohlavně přenosných chorob.
Od roku 2020 podporuje program Prototypuj a ověřuj inovativní projekty z jižní Moravy v jejich rané fázi. Celkem za tu dobu získalo podporu třicet sedm projektů v celkovém objemu přes 23 milionů korun včetně těch, které uspěly v aktuální výzvě.
Přes 700 tisíc korun získala rodinná firma EKUSTIK vedená bratry Petrem a Davidem Hortvikovými. Ti se již pět let úspěšně věnují výrobě akustických panelů pro hudební studia, s nimiž prorazili především v zahraničí. Nyní přicházejí s inovativní pracovní stanicí – studiovým stolem. „Na trhu chybí řešení, které by kombinovalo praktičnost, ergonomii a moderní design. Naše stanice bude využívat kovové podnože vlastního designu a vysoce odolné materiály, což zajistí dlouhou životnost i při častém stěhování,“ vysvětluje David Hortvik. Firma již má předjednanou distribuci produktu s předním nizozemským partnerem a věří, že může na tomto trhu výrazně uspět.
Druhý úspěšný projekt GRIXI přináší revoluční řešení v oblasti odpružení pro kola a motocykly. Tým výzkumných pracovníků z VUT vyvinul systém využívající magneticky aktivní kapalinu, která dokáže extrémně rychle měnit své vlastnosti. „Náš systém umí měnit tlumicí sílu několikrát během jednoho zdvihu tlumiče. To v praxi znamená, že jezdec může jet po rozbitém povrchu výrazně rychleji, a přitom pohodlněji než s běžným odpružením,“ popisuje Zbyněk Strecker, jeden z autorů projektu. Získaných více než 600 tisíc korun pomůže dokončit vývoj a zahájit jednání s výrobci kol a elektromotocyklů.
Creative Business Cup 2025: Přihlaste svůj kreativní startup
Třetí podpořený projekt Karla Laciny a Martiny Russnákové z CEITEC a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity se zaměřuje na vývoj přenosného analyzátoru pro rychlou diagnostiku pohlavně přenosných chorob. „Náš přístroj umožní provést test během deseti minut, přičemž výsledek se automaticky digitalizuje a může být sdílen s lékařem. Je to první řešení svého druhu, které mohou využít jak muži, tak ženy, a to buď samostatně doma nebo anonymně v lékárně,“ říká Karel Lacina, který má podporu i Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity. Získal téměř 400 tisíc korun na posun projektu co nejblíže ke komercializaci přístroje.
„Jižní Morava je dlouhodobě příkladem, jak může kvalitní akademické zázemí ve spojení s podnikavostí vytvářet ohromný potenciál pro inovace. Dva ze tří podpořených projektů mají přímou vazbu na brněnské univerzity a třetí úzce spolupracuje s univerzitním prostředím. To je vynikající zpráva pro náš region. Potřebujeme, aby z vynikajícího výzkumu vznikaly produkty s celosvětovým potenciálem. Proto je klíčové poskytnout jim podporu právě v této počáteční fázi, kdy je jejich rozvoj nejkřehčí,“ říká hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.
„Na JICu už dvacet let pomáháme tvořit globálně úspěšné firmy. A tohle můžou být další z nich. Potenciál na to bezesporu mají. Ať už jde o studiový nábytek, který může změnit práci hudebníků po celém světě, revoluční technologii odpružení využitelnou v globálním měřítku, nebo diagnostické zařízení s potenciálem zlepšit zdravotní péči v mnoha zemích. Jsou to projekty, které u nás kromě grantu získají navíc i know-how dalších úspěšných startupistů,“ uzavírá ředitel JICu Petr Chládek.
Co vám nabízíme? Informace o podpoře podnikání financované z prostředků státního rozpočtu ČR, z fondů EU i z jiných zdrojů. Aktuální programy podpory, upozornění na důležité výzvy a uzávěrky a další zajímavé informace pro vaše podnikání.