Překonala tím politicky stanovenou hranici potravinového zabezpečení ve výši 650 milionů tun. Meziročně se jedná o 1,6% růst, který je připisován rozšíření zemědělských ploch a větším výnosům na hektar. Na osobu tak v Číně připadá zhruba 500 kilogramů obilovin.
Nejvyšší produkce Čína dosáhla u kukuřice, jejíž úroda činila 294,9 milionu tun, meziročně o 2,1 % více. Na druhém místě byla rýže, které se sklidilo 207,5 milionu tun s meziročním růstem 0,4 %. Na třetím pak pšenice se 140,1 miliony tun, meziročně o 2,6 % více. Pšenice zároveň zaznamenala nejvyšší růst výnosů na hektar z těchto tří hlavních obilovin, a to o 2,8 %. V čínském pojetí se mezi obiloviny řadí také luštěniny a brambory, které jsou tudíž započítané do celkové obilné produkce.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
Americké ministerstvo zemědělství (USDA) však usuzuje, že se reálná produkce kukuřice pohybuje níže. Odhady z odvětví hovoří o produkci v rozmezí od 280 do 293 milionů tun. Je to dáno zprávami o vážných problémech s obsahem toxinů v plodinách, který limitují či znemožňují jejich další využití. USDA dále uvádí, že koncem roku 2024 spadly ceny kukuřice v Číně na čtyřleté minimum, což přispělo k jejímu intenzivnějšímu užití v krmivech na úkor pšenice a rýže.