Tento plán usiluje o zásadní zlepšení problematiky venkova do roku 2027, kdy se má konat příští 21. sjezd strany. Mezi jeho cíle patří zvýšit zemědělskou produkci a kapacitu pro zajištění potravinové bezpečnosti a současně zvýšit prosperitu a blahobyt venkovských komunit odstraněním rozdílů v příjmech, rozvoji infrastruktury a přístupu k veřejným a komunálním službám mezi městem a venkovem.
V mnoha ohledech tento plán slouží jako rozšíření předchozích snah o zmírnění chudoby a zdůrazňuje potřebu zajistit, aby zranitelné komunity nesklouzly zpět do chudoby. Oživení venkova se stalo hlavní vládní politikou, jejímž cílem je podpořit celkový hospodářský rozvoj tím, že se zaměří na růst ve venkovských oblastech – kde bude v roce 2025 stále žít 477 milionů lidí.
ExportMag.cz: Výrobce Harmonik z Loun boduje v Číně. Zahrál si i prezident
Plán rovněž zdůrazňuje význam zavádění udržitelných zemědělských postupů a provádění opatření na ochranu a obnovu životního prostředí na venkově a zajišťuje, aby rozvoj venkova odpovídal ambicím země v oblasti emisí uhlíku a zelené transformace.
Plán obnovy venkova nabízí zahraničním společnostem řadu příležitostí, jak přispět k přeměně venkovských oblastí, zejména v odvětvích, jako je moderní zemědělství, obnova životního prostředí, rozvoj infrastruktury a služby na venkově. Plán se zejména prolíná s několika obory uvedenými v Katalogu podporovaných odvětví pro zahraniční investice (verze 2022), který určuje odvětví, kde jsou přímé zahraniční investice vítány a kde se k nim přistupuje s příznivou politikou.
V zemědělství jsou v Katalogu podporovaných FI 2022 uvedeny konkrétní oblasti, jako jsou výběr a šlechtění nových odrůd plodin v provinciích Chu-pej, Kuang-si a Šen-si (i když zahraniční účast na geneticky modifikovaných a geneticky modifikovaných plodinách zůstává zakázána), stejně jako pěstování silážních rostlin s vysokým výnosem pro zlepšení produktivity hospodářských zvířat.
Zahraniční společnosti specializující se na moderní zemědělské stroje a inteligentní zařízení mají rovněž dobrou pozici, zejména v době, kdy Čína modernizuje své zemědělské systémy s cílem zvýšit efektivitu a udržitelnost. Obnova životního prostředí a správa venkovské půdy jsou ústředním bodem plánu i katalogu. Podporovaný katalog FI 2022 podporuje zahraniční investice do zúrodňování půdy, ochrany vodních zdrojů a boje proti rozšiřování pouští, jakož i do inovativních technologií pro využívání zasolené půdy a výstavby zelené zemědělské půdy. Z těchto naléhavých potřeb mohou těžit také zahraniční společnosti s odbornými znalostmi v oblasti zpracování venkovského odpadu, domácího odpadního hospodářství a obnovy vodních ekosystémů.
Podporovaný katalog FI 2022 dále podporuje zahraniční účast v odvětvích elektronického obchodu a služeb na venkově, která podporují škálovatelnou, standardizovanou a mechanizovanou zemědělskou výrobu. Společnosti nabízející pokročilou logistiku, digitální platformy nebo služby v oblasti zemědělské výroby mohou řešit nedostatky ve venkovské infrastruktuře. Kromě toho mohou firmy zabývající se volnočasovým zemědělstvím a venkovskou turistikou – včetně projektů, jako jsou ekologická zdravotnická zařízení, zemědělské zážitky a vzdělávací základny – využít úsilí Číny o diverzifikaci zdrojů příjmů na venkově a integraci cestovního ruchu s místními ekonomikami.
Tato podporovaná odvětví jsou rovněž zohledněna v návrhu katalogu podporovaných odvětví FI 2024, který nadále zdůrazňuje význam špičkových technologií a udržitelného rozvoje. Zahraniční společnosti, které mají zájem o tyto příležitosti, by měly pečlivě sledovat finalizaci Katalogu podporovaných odvětví FI 2024 a zvážit sladění svých investičních strategií s nastíněnými prioritami.