Jedná se o oblast s nejvyšší koncentrací skotu v zemi. Stejně jako celá Brazílie, čelí producenti v oblasti Amazonie rostoucímu tlaku na prokázání původu masa. Především dokládají, že produkce není z odlesňovaných oblastí.
Od roku 2025 nebudou moci firmy sídlící v EU nakupovat maso pocházející z oblastí odlesňování. Podobnou politiku, i když zatím bez jasného termínu, plánuje zavést také Čína, hlavní odbytiště brazilského masa.
ExportMag.cz: Kostarika vstoupila mezi nejvyspělejší země. Nesrazil ji ani obří útok ruských hackerů
Organizace Greenpeace publikovala v roce 2009 zprávu, ve které poukázala na firmy nakupující maso z oblastí, které jsou předmětem deforestace. Velké zpracovatelské firmy následně podepsaly v roce 2009 dohodu s vládou, ve které se zavázaly nenakupovat maso pocházející z těchto oblastí. Dnes tato dohoda zahrnuje více než 85 % firem v oblasti Amazonie. Dohoda kromě původu masa zahrnuje povinnost prověřovat to, zda dodavatel nevytěžuje půdu z indiánských nebo přírodních rezervací a nevyužívá nelegální pracovní sílu.
Skutečné prokázání původu je obrovskou výzvou i kvůli tomu, že býk často projde třemi různými farmami, než se dostane do zpracovatelské firmy. Řešením je proto čipování a individuální identifikace každého zvířete v kombinaci se satelitními daty a databázemi.
Do roku 2030 chce mít brazilská vláda všechny chovy s individuální identifikací zvířat a dohledatelností jejich původu. Cenově dostupné technologie pro monitorování a management chovu skotu jsou proto v Brazílii relativně novou příležitostí s obrovským potenciálem pro exponenciální růst.