Česko se zapojilo také do Water Alliance, koordinační platformy donorů a rozvojových institucí. Česko v Bosně a Hercegovině dlouhodobě finančně a technologicky podporuje projekty zaměřené na rekonstrukci čistíren odpadních vod, výstavbu kanalizačních systémů, zajištění přístupu k pitné vodě a na rozvoj odpadového hospodářství.
Důraz je kladen na přenos know-how konečným příjemcům, to s přihlédnutím k zásadám dostupnosti, šetrnému a hospodárnému zacházení s přírodními zdroji, úplnému navrácení nákladů a efektivitě provozu.
Česko se podílí například na projektu MEG II, jenž v průběhu pěti let alokuje téměř 2 mil. eur na vodohospodářské projekty spojené s přenosem know-how v oblasti transformace komunálních podniků, udržitelného provozování infrastruktury či přípravě legislativních změn. Na rozvoji vodohospodářství se podílejí taktéž české firmy, které realizují konkrétní infrastrukturální projekty a tím tak vytvářejí přímý pozitivní dopad pro domácnosti v jednotlivých municipalitách.
ExportMag.cz: Ve světě vznikne síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
Modernizace i kořenové čističky
Jedním z příkladů je ARKO Technology, která rekonstruuje úpravu pitné vody ve městě Teslić. Technologie postavená v roce 1968 slouží obyvatelům města, které má dlouhodobě problémy s kvalitou a množstvím dodávané pitné vody. Rozvojový projekt je zaměřen na rekonstrukci a rozšíření úpravny pro výrobu pitné vody využívající nejmodernější technologii. V zemi působí i Dekonta, která v minulosti představila ekologický a provozně nenáročný systém čištění odpadních vod pomocí kořenové čistírny v obci Bogušići. Dále se firma zaměřovala například na potenciální zpracování a využití kalů vzniklých při čištění odpadních vod. Dekonta se stala již potřetí po sobě vítězem ceny SDG BiH pro Business Leaders v kategorii mikrofirem, a to v tematické kategorii Lidé.
České firmy nestaví pouze samotnou vodohospodářskou infrastrukturu, ale podílejí se i na podpůrných činnostech, jakými jsou například průzkumné vrty. Ve městě Cazin zrealizovala firma GEOtest projekt průzkumných vrtů, hydraulických zkoušek a provedla laboratorní rozbory vody, aby vytvořila model budoucího využití těchto lokalit pro energetické, turistické a zemědělské účely.
Česko je tak schopné skrze rozvojovou spolupráci podpořit firmy při vstupu na trh v Bosně a Hercegovině. Společnosti zároveň prokazují, že i v oboru s vysokou technologickou konkurencí jsou schopné nabídnout kvalitní a spolehlivá řešení. Aby docházelo k dalšímu rozvoji již nyní úspěšné spolupráce, pořádá česká a bosenská strana společné akce, jakou byly například Czech Water Days. Konference zásadně přispěla k hlubším profesním i osobním kontaktům mezi odborníky, firmami a municipalitami.