Nejvíc firem kupovali Ukrajinci a Slováci, zatímco největší transakce zrealizovali podnikatelé z Kypru. Informace zveřejnila společnost Dun & Bradstreet, která firmám pomáhá růst a prosperovat díky síle dat, analytiky a řešeních založených na umělé inteligenci.
„Podnikatelé se v posledních pěti letech potýkají s ekonomickou nejistou i změnami v globální politice a regulacích, což jsou faktory, které zcela jistě brzdí nákupní apetit. Ačkoliv první pololetní loňského roku naznačovalo mírné oživení na trhu akvizic, ve druhé polovině roku došlo ke zpomalení. I když počet zrealizovaných transakcí klesl, jejich celkový objem se ztrojnásobil. To naznačuje, že zahraniční investoři nyní více zaměřují na a hodnotnější akvizice, místo aby se zaměřovali na množství transakcí,“ komentuje vývoj předsedkyně představenstva Dun & Bradsreet, Kateřina Klosová.
Stejně jako v předchozích letech své podnikání v ČR, co do počtu koupených firem, nejvíc posilují Ukrajinci a Slováci, přestože meziročně jejich nákupní apetit ochladl. S velkým odstupem následují subjekty z bývalého komunistického bloku – Maďaři, Poláci, Rumuni a Bulhaři.
Celkový objem transakcí, měřený ovládnutým základním jměním zakoupených firem v roce 2023 dosáhl 2,5 miliardy korun, zatímco loni to bylo 3x více, celkem 7,6 miliard korun. Největší objem kapitálu v základním jmění firem koupených v roce 2024 ovládli vlastníci z Kypru (2,3 mld. Kč), Německa (1,5 mld. Kč), Španělska (1,3 mld. Kč), Nizozemí (996 mil. Kč) a Velké Británie (901 mil. Kč).