CRIF: V roce 2024 zbankrotovalo 5 331 podnikatelů, meziročně přibylo bankrotů i insolvenčních návrhů

V roce 2024 bylo vyhlášeno 5 331 bankrotů fyzických osob podnikatelů, meziročně je to o 338 více. Zároveň bylo podáno 5 813 insolvenčních návrhů, oproti roku 2023 je to o 401 více.

Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou pravidelně provádí společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Ilustrační fotografie

V prosinci bylo vyhlášeno celkem 429 bankrotů podnikatelů (FOP), v prosinci 2023 jich bylo o 135 méně. „V prosinci zpravidla bývá méně bankrotů než v průběhu roku. Loni ale počet bankrotů podnikatelů výrazně neklesl. Průměrně v loňském roce bylo 444 bankrotů fyzických osob podnikatelů měsíčně a bylo podáno v průměru 484 insolvenčních návrhů,“ komentuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Počet bankrotů podnikatelů v roce 2024 oproti předchozímu roku vzrostl o 7 % stejně jako počet insolvenčních návrhů. Z dlouhodobějšího pohledu se počet bankrotů podnikatelů snižuje. Například v roce 2021 jich bylo 6 358, což je o 1000 více než v minulém roce.

Růst počtu bankrotů podnikatelů ovlivnila novela insolvenčního zákona platná od října loňského roku, která změnila některá pravidla osobního bankrotu. Naprostá většina (97 %) bankrotů podnikatelů má formu osobního bankrotu. Platební morálka podnikatelů při splácení úvěrů byla v loňském roce lepší než dříve a jejich úvěry se zvyšovaly vyšším tempem než jejich vklady.

Silniční daň zaplaťte do 31. ledna. Pro osobní vozy je zrušena, týká se aut nad 12 tun

Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v uplynulém roce vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (759), v Praze (624) a ve Středočeském kraji (606). Počet bankrotů se meziročně zvýšil ve většině krajů. Meziročně jejich počet klesl pouze ve dvou z nich, a to v Karlovarském kraji o 19 % a v Ústeckém kraji o 12 %. Nejvíce se meziročně počet bankrotů podnikatelů zvýšil v Olomouckém kraji, a to o 26 % a o 21 % to bylo ve Zlínském kraji.

Bankrot nejvíce ohrožuje podnikatele v Moravskoslezském kraji, kde loni připadalo na 10 tisíc aktivních podnikatelů 84 bankrotů. V Ústeckém kraji to bylo 79 bankrotů na 10 tisíc aktivních podnikatelů. Nejnižší míra bankrotů fyzických osob podnikatelů byla v Praze, kde na 10 tisíc aktivních podnikatelů připadalo pouze 35 bankrotů. Ve Středočeském a ve Zlínském kraji to bylo 42 bankrotů na 10 tisíc aktivních podnikatelů.

Nejohroženější je odvětví dopravy

V rámci odvětví bylo v loňském roce zdaleka nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno ve stavebnictví (1 275), v odvětví obchodu (790) a ve zpracovatelském průmyslu (717). Meziročně přibylo bankrotů v odvětví dopravy a skladování, a to o 27 % na 542. Největší pokles zaznamenalo odvětví podnikání, které se věnuje vodě, plynu a elektřině, počet bankrotů se meziročně snížil o 17 %.

V oboru doprava a skladování nejenže meziročně přibylo nejvíce bankrotů, je to zároveň odvětví, které je pro podnikatele nejrizikovější. Na 10 tisíc subjektů zde loni připadlo 73 bankrotů. V průměru připadlo loni v ČR na 10 tisíc subjektů 28 bankrotů.

Vyšší, než průměrnou míru bankrotů mělo rovněž stavebnictví (49) nebo ubytování a stravování (34). Bankrotem nejméně ohroženým odvětvím je vzdělávání, zdravotní a sociální péče s méně než 6 bankroty na 10 tisíc subjektů a informační a komunikační činnosti (8 bankrotů).

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti CRIF

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme