Přírůstek fyzických osob podnikatelů (FOP) za první tři čtvrtletí je letos nejvyšší od roku 2011, nadprůměrný je ale i počet těch, kteří podnikání ukončili. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
„Počet nových podnikatelů je sice vysoký, mnoho podnikatelů ale činnost také ukončilo. Růst počtu nových podnikatelů může být způsoben lepšící se ekonomickou situací, ale částečně také legislativními změnami u dohod o provedení práce, na základě kterých mohou firmy preferovat práci živnostníků před pracovníky na dohodu. Čistý přírůstek, tedy rozdíl mezi vzniklými a zaniklými FOP, je, v porovnání s lety 2019 až 2022 vcelku nízký, což znamená, že počet podnikatelů v Česku se zvyšuje jen pomalu,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Za první tři čtvrtletí roku připadlo na 10 zaniklých FOP pouze 11 nových.
Celkově od začátku roku v Česku přibylo 7 986 podnikatelů, což je poměrně málo v porovnání s předchozími roky vyjma těch, kdy došlo k významnějším legislativním změnám. Nejvyšší čistý přírůstek byl letos zaznamenán v září, a to 6 086 FOP. V tomto měsíci vzniklo 8 051 FOP a pouze 1 965, nejméně v letošním roce, jich zaniklo. V České republice bylo ke konci září registrováno 1,94 milionu fyzických osob podnikatelů, což je 22 % dospělé populace.
Nejčastěji končili podnikání lidé v Praze a v odvětví obchodu
Nejvíce lidí za první tři čtvrtletí roku vstoupilo do podnikání, stejně jako v předchozích letech, v Praze (12 204), ve Středočeském (8 957) a v Jihomoravském kraji (7 203). Nejvíce lidí ukončilo podnikání rovněž v těchto třech krajích, tedy v Praze (7 819), ve Středočeském kraji (7 188) a v Jihomoravském kraji (6 106). Meziročně se počet nových podnikatelů zvýšil ve všech krajích. Nejrychleji to bylo v Praze (o 29 %), v Libereckém kraji (o 20 %) a ve Středočeském kraji (o 19 %). V Karlovarském kraji se pak počet nových společností zvýšil pouze o 5 % a v Olomouckém kraji o 7 %.
V rámci základních odvětví začalo nejvíce osob od začátku roku ke konci září podnikat ve stavebnictví (8 850), v profesních, vědeckých a technických činnostech (8 082) a ve zpracovatelském průmyslu (8 005). Nejvíce zaniklých podnikatelů zaznamenalo odvětví obchodu (14 790), stavebnictví (9 308) a zpracovatelský průmysl (7 654).
Chcete letos ušetřit na daních? Jaké odpočty můžete využít a jak je to s dary po povodních
Ve většině odvětví celkový počet FOP roste, případně stagnuje. Pouze v šesti odvětvích podnikatelů ubývá. Největší úbytek zaznamenalo ke konci září odvětví obchodu, kde připadli na 10 zaniklých pouze 3 noví podnikatelé a ubytování a stravování s pěti novými podnikateli na 10 zaniklých. Nejrychleji se počet podnikatelů zvýšil v peněžnictví a pojišťovnictví, v oblasti kulturních a rekreačních činností a informačních a komunikačních činností.
Více než polovina (52 %) všech začínajících podnikatelů od začátku roku ke konci září byla ve věkové skupině 18 až 30 let, dalších 27 % pak ve skupině 31 až 40 let. Věková skupina 61 a více let je pak v celé struktuře zastoupena pouze 2 %. Na počtu zaniklých se nejstarší věková skupina naopak podílela 47 %, zatímco podnikatelé nejmladší věkové kategorie pouze 7 %.