Historie tohoto předpisu se datuje do roku 2017, kde se na veřejném slyšení k tomuto tématu celá řada odborníků na výživu, lékařů i zástupců byznysu shodla na tom, že „zdravé potraviny“ nemají jednotnou definici.
V případě potravin je totiž třeba vzít v potaz řadu aspektů týkající se zpracování, složení nebo způsobu konzumace. Šest let tak Úřadu trvala příprava pravidel, které definují různé druhy potravin a nápojů z pohledu plnění definice „zdravé“.
Jde o poměrně složitou disciplínu, neboť výroba potravin je vysoce komplexním systémem. Podle nových pokynů musí mít potravina s označením „zdravá“ obsah ekvivalentu porce ovoce, zeleniny, obilovin, mléčných výrobků nebo bílkovin tak, jak je uvedeno ve výživových doporučeních pro Američany. Tvrzení může být automaticky uvedeno u čerstvého ovoce a zeleniny. Pro různé druhy zpracovaných výrobků je k dispozici stupnice, která obsahuje nutriční požadavky a procentuální limity pro doporučený denní příjem přidaných cukrů, sodíku a nasycených tuků.
Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory
Tato definice zdravého stravování bere v úvahu různé aspekty a způsoby, jakými se Američané stravují. Obvykle jde o tři jídla a jednu svačinu, definice tedy bere v úvahu čtyři příležitosti ke konzumaci jídla. A některé produkty definuje jako „zdravé“ ze své podstaty – čerstvé ovoce a zeleninu nebo vodu. Zdůrazňuje také některé výrobky s nižším obsahem tuků, přičemž za „zdravé“ považuje nízkotučné či odtučněné mléčné produkty nebo vejce, semena a ořechy.
Příslušné pokyny FDA lze nalézt na webu FDA. Předmětný předpis ještě není finálním zněním, ale je publikován k případným připomínkám ve lhůtě 90 dní.