„Z pochopitelných důvodů jde o daňově nejméně svobodný rok od chvíle, kdy Liberální institut Den daňové svobody počítá, neboť letošní situace je zcela bezprecedentní. Nabízí se srovnání s rokem 2010, kdy českou ekonomiku nejvíce zasáhla předchozí ekonomická recese. Přestože jsme si oproti loňskému roku pohoršili o celý měsíc, oproti roku 2010 jde o zhoršení o pouhý týden,“ říká ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.
Podle Liberálního institutu nevyužila vláda uplynulé období prosperity k tomu, aby se připravila na recesi. Kabinet si údajně v době předchozí dlouhé konjunktury nevytvořil finanční polštář a nereformoval veřejné finance.
„Recese nutně musela jednou přijít – byť nikdo nemohl samozřejmě očekávat, o jak závažnou a unikátní krizi půjde. Reformy veřejných financí jsme se v minulých letech nedočkali. Finanční rezerva, kterou by vláda bývala mohla díky roky trvajícímu hospodářskému růstu vytvářet, pokud by aktivně usilovala o přebytkové rozpočty, by se nám nyní hodila na podporu bezprecedentně zastavené ekonomiky,“ komentuje ekonom Liberálního institutu Jiří Nohejl.
„Stejně jako jiné byznysy čelíme propadu v tržbách. Vývoj letošního roku je v řadě směrů nepříjemný a někdy až stresující. Chápeme, že řada letošních opatření probíhala pod časovým tlakem a spousta z nich měla dobrou myšlenku. Co nám chybělo, tak byl nějaký plán vývoje a data, podle kterých se můžeme v byznysu rozhodovat. Případně alespoň varianty vývoje. To by také pomohlo,“ uvedl ředitel firmy Tipli.cz Michal Hardyn.
Vývoj není možné odhadnout
Při výpočtu Dne daňové svobody vychází institut každý rok z odhadů hospodářského růstu a odhadu růstu veřejných výdajů. Letos se poprvé počítá se zpětnou revizí. Pokud by například HDP poklesl o osm procent a veřejné výdaje byly navýšeny o 200 miliard, posunul by se Den daňové svobody až na 12. července.
Přísnější opatření pomáhají v boji s koronavirem, avšak tlumí ekonomickou aktivitu, a tedy posouvají Den daňové svobody ke konci roku. Naopak volnější přístup znamená lepší výsledek z hlediska Dne daňové svobody, ale větší potíže s pandemií. Také mezinárodní srovnání je letos velmi obtížné.
„Na rozdíl od jiných let navíc letos zatím nemáme konsistentní data, posbíraná podle stejné metodiky napříč státy, takže nemůžeme činit silné soudy o mezinárodním srovnání,“ dodává zástupce Liberálního institutu.
Za zmínku nicméně stojí, že i při naplnění nejhoršího scénáře (kdy by HDP poklesl o 13 procent) bude Den daňové svobody letos pouze o jediný den později než v loňském růstovém roce ve Francii, kde byl až 22. 7. Odhadujeme, že Francouzi si letos daňovou svobodu užijí až v září, Finové a Belgičané zhruba v polovině srpna. K premiantům bude tradičně patřit Jižní Korea, která se s koronavirem vyrovnala v podstatě bez hospodářského poklesu.