Na 80 stranách rozdělených do sedmi kapitol naleznete ve 40 tabulkách a téměř 200 grafech podrobné údaje o ICT odbornících včetně jejich průměrné mzdy, studentech a absolventech ICT oborů na vysokých školách. A dále údaje o celkových investicích do ICT vybavení a softwaru, výdajích domácností za telekomunikační služby či údaje o výdajích na výzkum a vývoj v této oblasti.
Nechybí zde ani přehled o vývozu a dovozu ICT zboží a služeb a v poslední kapitole pak hlavní ekonomické ukazatele za podniky v ICT sektoru. Kromě dat za Česko jsou ve většině případů uváděny také informace za státy Evropské unie a uživatel si tak může udělat obrázek o tom, jak si stojíme v oblasti digitalizace naší ekonomiky ve srovnání s ostatními státy společenství. Každá kapitola obsahuje i metodický úvod a odkaz na stránky s ČSÚ s podrobnějšími údaji pro danou oblast.
- Přečtěte si tiskovou zprávu ČSÚ Zájem cizinců o ICT obory na českých vysokých školách výrazně vzrostl.
Elektronická verze publikace s propojením na zdrojová data, je v české verzi dostupná na webu Českého statistického úřadu. Do konce roku bude zveřejněna na stránkách úřadu i její anglická verze.
28. listopadu 2022 vyšla také Statistická ročenka České republiky – 2022 obsahující v kapitole 22. INFORMAČNÍ SPOLEČNOST nejnovější souhrnná data z našich statistik o informačních a komunikačních technologiích (ICT).
V úterý 22. listopadu 2022 ČSÚ zveřejnil publikaci Využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi osobami – 2022 obsahující podrobná data o digitalizaci českých domácností, které pocházejí z každoročního evropského šetření o využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi osobami.
Cílem tohoto šetření je zjistit přístup domácností k vybraným digitálním technologiím (především internetu) a měřit, jak a k čemu jej využíváme především pro naše soukromé účely. Kromě údajů za ČR je v ní k dispozici v 15 kapitolách jak krajské srovnání, tak i srovnání s ostatními státy EU:
1. Počítače a internet v domácnostech
2. Používání internetu jednotlivci
3. Používání mobilního telefonu a internetu na mobilním telefonu
7. Vyhledávání vybraných informací na internetu
8. Používání internetu pro zábavu
9. Zapojení se do občanských aktivit
10. Vzdělávání se na internetu
11. Používání internetového bankovnictví a jiných finančních služeb
12. Použití internetu ve vztahu k veřejné správě
14. Zboží a služby nakupované přes internet
Podívejte se na prezentaci a tiskovou zprávu Chytrou televizi používá 44 % domácností z tiskové konference k těmto údajům.
Všechny statistiky produkované ČSÚ z oblasti měření informační společnosti a digitální ekonomiky jsou pak k dispozici na webu ČSÚ: